My Favorite Movies


  Sarah203795's Rating My Rating
1
Alien 1979,  R)
2
Elf 2003,  PG)
3
Snow White 1996,  G)
4
The Grudge 2 2006,  PG-13)
5
The Grudge 3 2009,  R)
6
Ju-on: The Grudge 2003,  R)
7
Ju-on: The Grudge 2 (Ju-on 2) 2003,  R)
8
Ju-on: The Curse (Curse Grudge) 2000,  R)
9
Lemora - A Child's Tale of the Supernatural 1973,  PG)
10
The Supernaturals 1986,  R)
11
Heaven & Earth 1993,  R)
12
Thai Police Story 1987,  Unrated)
13
Cui hua kuang mo (Undefeatable) 1993,  R)
14
Journey From the Fall 2005,  R)
15
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
16
Thai Veedu 2006,  Unrated)
17
Thais 1917,  Unrated)
18
A Cinderella Story 2004,  PG)
19
Cinderella 1950,  G)
20
Another Cinderella Story 2008,  PG)
21
Cinderella Man 2005,  PG-13)
22
Cinderella II - Dreams Come True 2002,  G)
23
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
24
Cinderella (Cinderella: The Movie)(The Other Cinderella) 1977,  R)
25
Cinderella III: A Twist in Time 2007,  G)
26
Rodgers & Hammerstein's Cinderella 1997,  G)
27
Cinderella Man: The James J. Braddock Story 2005,  Unrated)
28
Rodgers & Hammerstein's Cinderella 1957,  Unrated)
29
Chinese Odyssey Part Two: Cinderella (Sai yau gei: Daai git guk ji - Sin leui kei yun) 1995,  R)
30
The Slipper and the Rose: The Story of Cinderella 1976,  G)
31
Cinderella 2006,  G)
32
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
33
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
34
Lesbian Vampire Killers 2008,  R)
35
What Doesn't Kill You 2008,  R)
36
Kill Switch 2008,  R)
37
Snuff: A Documentary About Killing on Camera 2008,  PG)
38
Ghost Rider 2007,  PG-13)
39
The Ghosts of Girlfriends Past 2009,  PG-13)
40
Ghostbusters 1984,  PG)
41
Ghost Town 2008,  PG-13)
42
Ghost 1990,  PG-13)
43
Ghostbusters 2 1989,  PG)
44
Death of a Ghost Hunter 2007,  Unrated)
45
Ghost Ship 2002,  R)
46
Korean War in Color 2002,  Unrated)
47
Korean War Stories 2001,  Unrated)
48
The Korean Connection 1977,  Unrated)
49
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
50
Sick Nurses (Suay Laak Sai) 2007,  Unrated)
51
Kismat Konnection (Lucky Charm) 2008,  Unrated)
52
The Undeniable Charm of Sloppy Unruh 2008,  Unrated)
53
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972,  PG)
54
Prince Charming 2001,  Unrated)
55
Charm School 2008,  Unrated)
56
Meet Prince Charming 1999,  R)
57
Yeoja, Jeong-hye (This Charming Girl) 2004,  Unrated)
58
Prince Charming (Hei ma wang zi) 1999,  Unrated)
59
Charm 2001,  Unrated)
60
Charm City 2006,  Unrated)
61
Charming Billy 1999,  Unrated)
62
I Love You, Man 2009,  R)
63
Love Actually 2003,  R)
64
Truth About Love 2004,  R)
65
Lady Chatterley's Lover 1981,  R)
66
Faizon Love's Tao of the Golden Mask 2007,  Unrated)
67
Love 101 2000,  R)
68
Love Trap 2005,  Unrated)
69
Garfield - The Movie 2004,  PG)
70
Home Alone 1990,  PG)
71
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
72
Home Alone 3 1997,  PG)
73
Alone in the Dark 2005,  R)
74
I Think We're Alone Now 2008,  Unrated)
75
The Sound of Music 1965,  G)
76
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
77
Maria Bethania: Music is Perfume (Maria Bethania: Musica e Perfume) 2008,  Unrated)
78
Drugs on Music: Cocaine City 12 2008,  Unrated)
79
WaSanGo (Volcano High) 2002,  PG-13)
80
Hannah Montana: The Movie 2009,  G)
81
Scary Movie 2000,  R)
82
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
83
Superhero Movie 2008,  PG-13)
84
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
85
The Reef (Passion's Way) 1999,  PG)
86
Passions 1994,  Unrated)
87
Tropical Passions 2002,  Unrated)
88
Yang Yin: Gender in Chinese Cinema (Yang & Yin: Gender in Chinese Cinema) 1996,  Unrated)
89
How Is Your Fish Today? (Jin tian de yu zen me yang?) 2006,  Unrated)
90
Shanghai Triad (Yao a yao yao dao waipo qiao) 1995,  R)
91
Baramui Fighter (Fighter in the Wind) 2004,  PG)
92
The Evil Twin 2007,  Unrated)
93
Mang Shan (Blind Mountain) 2007,  Unrated)
94
Royal Kill 2009,  PG-13)
95
The Little Mermaid 1989,  G)
96
The Little Mermaid: Ariel's Beginning 2008,  G)
97
The Little Mermaid II - Return to the Sea 2000,  G)
98
The Little Mermaid 1998,  Unrated)
99
Hans Christian Andersen's The Little Mermaid (Andasen dôwa ningyo-hime) 1975,  G)
100
Rusalochka (The Little Mermaid) 1976,  G)
101
Red Eye 2005,  PG-13)
102
The Eye 2008,  PG-13)
103
The Last Days of Left Eye 2007,  Unrated)
104
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
105
The Hills Have Eyes 2006,  R)
106
Snake Eyes 1998,  R)
107
The Eye (Gin gwai) 2002,  R)
108
House Party 3 1994,  R)
109
Manhattan Baby (Evil Eye) (The Possessed) (Eye of the Evil Dead) 1982,  R)
110
The Life Before Her Eyes 2008,  R)
111
Sinbad and the Eye of the Tiger 1977,  G)
112
Ngo joh aan gin diy gwai (My Left Eye Sees Ghosts) 2002,  Unrated)
113
The Private Eyes 1980,  PG)
114
Two Evil Eyes 1990,  R)
115
21 Eyes 2003,  Unrated)
116
Rikki Tikki Tavi 1975,  Unrated)
117
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
118
Gei ba ba de xin (My Father is a Hero) (Jet Li's The Enforcer) 1995,  R)
119
Jet Li and the Legend of Wong Fei Hun 2005,  Unrated)
120
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
121
Legend of the Red Dragon (The New Legend of Shaolin)(Hong Xi Guan: Zhi Shao Lin wu zu) 1994,  R)
122
Shao Lin xiao zi (Shaolin Temple 2: Kids from Shaolin) 1984,  Unrated)
123
Nan bei Shao Lin (Shaolin Temple 3: Martial Arts of Shaolin) (North and South Shaolin) (Arahan) 1985,  Unrated)
124
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
125
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) 1994,  R)
126
Lethal Weapon 4 1998,  R)
127
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
128
Black Mask 1997,  R)
129
Warlords (Tau ming chong) 2007,  R)
130
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (Who Am I?) 1998,  PG-13)
131
Jackie Chan's First Strike 1996,  PG-13)
132
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985,  PG-13)
133
Jackie Chan Adventures - The Search For The Talisman 2000,  Unrated)
134
Jackie Chan's Project A2 ('A' gai wak juk jap) (Project A, Part II) 1987,  PG-13)
135
Island of Fire (Huo shao dao) (Jackie Chan Is the Prisoner) (Island on Fire) 1990,  R)
136
Along Came Polly 2004,  PG-13)
137
Pajama Party 1964,  Unrated)
138
Monsters Crash the Pajama Party 1965,  Unrated)
139
Mulan 1998,  G)
140
Mulan II 2004,  G)
141
Mulan (Hua Mulan) 2009,  Unrated)
142
Saga of Mulan 1994,  Unrated)
143
Eyewitness: Arctic and Antarctic 2008,  Unrated)
144
Drunvalo Melchizedek: Through the Eyes of a Child 2008,  Unrated)
145
The Hills Have Eyes, Part 2 1985,  R)
146
The Eye 2 (Gin gwai 2) 2004,  R)
147
Their Eyes Were Watching God 2005,  Unrated)
148
A Matter of Life and Death (Stairway to Heaven) 1946,  PG)
149
Harukana jidai no kaidan o (Stairway to the Distant Past) 1994,  Unrated)
150
Sleeping Beauty 1959,  G)
151
Cannon Movie Tales: Sleeping Beauty 1987,  G)
152
The Sleeping Beauty (The Australian Ballet) 1993,  Unrated)
153
The Sleeping Beauty: Fernando Bujones 1976,  Unrated)
154
Four Christmases 2008,  PG-13)
155
Mickey's Once Upon A Christmas 1999,  G)
156
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
157
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
158
I Want a Dog for Christmas, Charlie Brown 2003,  Unrated)
159
Casper's Haunted Christmas 2000,  G)
160
All I Want for Christmas 1991,  G)
161
Porky's Revenge 1985,  R)
162
The Night Before Christmas and More Christmas Stories 2002,  Unrated)
163
Just Married 2003,  PG-13)
164
Rachel Getting Married 2008,  R)
165
Married Life 2007,  PG-13)
166
A-nae-ga kyeol-hon-haet-da (My Wife Got Married) 2008,  Unrated)
167
So I Married an Axe Murderer 1993,  PG-13)
168
How to Deal 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments