My Favorite Movies


  sarah074's Rating My Rating
1
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
THE bestest movie of all time :]
2
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
one of THE truely greatest films I've ever seen
3
A Star Is Born 1954,  PG)
A Star Is Born
long movie... but well worth it ... it's so great and when Judy sings 'the man that got away' makes me go all goospimply!
4
Hello, Dolly! 1969,  G)
Hello, Dolly!
Barbra Streisand :D
Louis Armstring :D
Walter Matthau :D
Michael Crawford :D
Great! :D
5
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
LOVE IT!
6
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
Meet Me In St. Louis
Classic Movie ... Magic :D
7
White Christmas 1954,  Unrated)
White Christmas
THE SECOND BEST MOVIE OF ALL TIME!
LOVE IT!
8
For Me And My Gal 1942,  Unrated)
For Me And My Gal
Judy Garland, Gene Kelly :]]
I have this movie... I like it lots!
9
Ziegfeld Girl 1941,  Unrated)
Ziegfeld Girl
oooh I really like this movie it's got james stewart in it :]
cute...
and Judy Garland :)
10
Follow the Fleet 1936,  Unrated)
Follow the Fleet
all I can say is it's great!!
11
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
Seven Brides for Seven Brothers
:]]]]
I have thi on DVD..need I say more!
12
Calamity Jane 1953,  G)
Calamity Jane
doris day... wow ... she sings secret love in this musical... love it!
13
Carefree 1938,  Unrated)
Carefree
a very underrated film of fred and gingers because they don't have as much song and dance routines in it but I think it's really good... I have it on DVD :]
14
Easter Parade 1948,  Unrated)
Easter Parade
oooooooooooh fred astaire ... whose legs were insured for 1 million dollars ... fantastic dancer and judy garland and ann miller :]
great!
15
Shall We Dance 1937,  Unrated)
Shall We Dance
ahh I love this movie of fred and gingers ... I love the rollerskate dance they do :]
it's fun :]
16
Swing Time 1936,  Unrated)
Swing Time
a classic fred and ginger musical :]
one of their finest but they're all great to me :]
17
The Harvey Girls 1946,  Unrated)
The Harvey Girls
aww very cute movie and Judy Garland :]
18
On the Town 1949,  Unrated)
On the Town
aww this is a cool movie :] Frank Sinatra, Gene Kelly, Vera-ellen, Ann Miller, Betty Garrett :]
yey!
19
State Fair 1945,  Unrated)
20
Oklahoma! 1955,  G)
21
In the Good Old Summertime 1949,  Unrated)
In the Good Old Summertime
not one of Judy Garlands best but It's still a good movie :]
22
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
oooh I got this a few days ago and I love it... it made my mom cry lol ;]
such a sweet sentimental movie ... soo nice...great ... love it ;]
23
Miracle on 34th Street 1947,  Unrated)
Miracle on 34th Street
got this for christmas... better than the newer version ... love it!
24
Bachelor Mother 1939,  G)
Bachelor Mother
awww got it the other day and I love it
25
The Barkleys of Broadway 1949,  Unrated)
The Barkleys of Broadway
woo Fred and Ginger together again!
26
Annie Get Your Gun 1950,  Unrated)
Annie Get Your Gun
judy garland was supposed to do this movie originally but she wasn't erm.. well but betty hutton does an amazing job :]
27
Top Hat 1935,  Unrated)
Top Hat
not a bad movie... fred and ginger... wonderful dance team.. ginger had a feathery dress on and fred didn't like it cos he was very protective of his top hat and tails but hey... great movie :]
28
High Society 2002,  G)
29
Gigi 1958,  G)
Gigi
love this musical :D
30
An American in Paris 1951,  G)
An American in Paris
great 19 minute ballet sequence at the end of the movie and I love the move now I've watched it again :)
31
Young at Heart 1954,  PG)
Young at Heart
love it
32
The Gay Divorcee 1934,  Unrated)
The Gay Divorcee
it's okay :)
fred astaire is a legend
33
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
fab
34
The Major and the Minor 1942,  Unrated)
The Major and the Minor
i like ginger rogers in this film :)
35
South Pacific 1958,  Unrated)
South Pacific
nice songs
36
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
made me cry... love it :]
37
Presenting Lily Mars 1943,  Unrated)
Presenting Lily Mars
Got this movie and I love the part where Judy is re-creating Lady Mcbeths sleepwalking scene! Classic!
38
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
LOVE IT! :]
39
Funny Girl 1968,  G)
Funny Girl
love the film
love the songs
love the acting
hate the ending... it's so sad :'(
but still love it
40
Annie 1981,  PG)
Annie
'the sun'll come out tomorrow, betcha bottom dollar that tomorrow...'
:]
love it!
41
The Love Bug 1968,  G)
The Love Bug
it's herbie :]
wow... I love herbie :]
42
You Can't Take It with You 1938,  Unrated)
You Can't Take It with You
not too bad
43
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
OMG! Julie Andrews .... I love this movie!
This is Anne Hathaway debut flm and she's fantastic
THE best teen movie I've ever seen :]
44
Operation Dumbo Drop 1995,  PG)
Operation Dumbo Drop
I saw this on TV and now I've just bought it and i love it :]
45
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
aww so cute :]
46
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
watched it the other day.... wow it's great!
47
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights
really like this movie... soo cute :]
48
Because I Said So 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments