Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sapphirelight's Rating My Rating
1
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
The Man in the Iron Mask
Leo... Jeremy Irons... JOHN MALKOVICH... Gerard Depardieu... Gabriel Byrne... What's not to love??!?!??! I thought it was great!
2
Merlin 1998,  PG)
Merlin
One of my favourites. Oh heck yes. GREAT movie.
3
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Pure genius.
4
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
Amazing. Very funny. Great score.
5
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
I looooove Sandra and Keanu. It's just bliss. So cute. So sweet! Ah! I loved it.
6
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
7
While You Were Sleeping 1995,  PG)
8
Fight Club 1999,  R)
9
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Genius.
10
The Princess Bride 1987,  PG)
11
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
Quite sweet! I liked it.
12
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
13
The Aristocats 1970,  G)
14
Babe 1995,  G)
15
Aladdin 1990,  G)
16
The Actors 2003,  R)
17
Bicentennial Man 1999,  PG)
18
A Little Princess 1995,  G)
19
You've Got Mail 1998,  PG)
20
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
I just adore this. Kate Winslet is the most beautiful woman to grace the face of the earth. The love stories are sweet. I find it to be more engaging than your regular, run-of-the-mill rom-com.
21
Life as a House 2001,  R)
Life as a House
Hehehehe love this one.
22
Jungle 2 Jungle 1997,  PG)
Jungle 2 Jungle
Totally my favourite movie as a kid!! I was so bummed when I got chickenpox; I couldn't see this film or Men In Black at the cinema! The fact that I still remember that only serves to illustrate how pissed off I was!
23
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
J'adore Toy Story. So good. Tim Allen. Tom Hanks. Pam's heaven. Oh yes.
24
The Sword in the Stone 1963,  G)
The Sword in the Stone
Lovelovelove.
25
Pretty Woman 1990,  R)
26
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
27
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
Crazy good! Loved it.
28
Cool Runnings 1993,  PG)
29
Waking Ned Devine 1998,  PG)
Waking Ned Devine
I thought this movie was HILARIOUS. Really classic Irish comedy. Light-hearted. Perfect for anyone who enjoys a decent film.
30
The Dish 2001,  PG-13)
The Dish
Heart it beyond belief.
31
Finding Forrester 2000,  PG-13)
32
The Princess Diaries 2001,  G)
33
Notting Hill 1999,  PG-13)
34
Love Actually 2003,  R)
35
Mongol 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments