Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sansebasti1's Rating My Rating
1
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
2
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
3
Brokeback Mountain 2005,  R)
4
It's a Wonderful Life 1946,  G)
5
When Harry Met Sally 1989,  R)
6
Die Brücke (The Bridge) 1959,  Unrated)
7
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
8
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
9
The Broken Hearts Club 2000,  R)
10
The Fifth Element 1997,  PG-13)
11
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
12
12 Angry Men 1997,  PG-13)
13
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
14
The Matrix 1999,  R)
15
Batman Begins 2005,  PG-13)
16
The Dark Knight 2008,  PG-13)
17
Lucky Number Slevin 2006,  R)
18
Fight Club 1999,  R)
19
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
20
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
21
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
22
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
23
The Breakfast Club 1985,  R)
24
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
25
Hair 1979,  PG)
26
The Wizard of Oz 1939,  G)
27
Running on Empty 1988,  PG-13)
28
Kabhi Khushi Kabhie Gham 2001,  PG)
29
Steel Magnolias 1989,  PG)
30
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
31
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 2010,  PG)
32
The Golden Compass 2007,  PG-13)
33
The Dark Crystal 1982,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments