My Favorite Movies


  sanjeevstar's Rating My Rating
1
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
the theme of a betrayed slave turning into the darling of crowds & eventually taking on the emperor is worth a wathc...go for it for sheer performances by the lead cast & exhilirating action sequences...
2
Scary Movie 2000,  R)
3
Braveheart 1995,  R)
4
King Kong 2005,  PG-13)
5
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
6
Transformers 2007,  PG-13)
7
Phone Booth 2003,  R)
8
Face/Off 1997,  R)
9
Broken Arrow 1996,  R)
10
The Devil's Advocate 1997,  R)
11
The Matrix 1999,  R)
12
The Patriot 2000,  R)
13
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
14
American Pie 2 2001,  R)
15
300 2007,  R)
16
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
17
Final Destination 2 2003,  R)
Final Destination 2
I am a big fan of Final Destination Series. This definitely doesnt dissappoint me. The plot of people escaping the death's design is exciting to watch. And the series of events which unfold after they try to escape death is breathtaking to say the least. Definitely worth a watch. An edge of the seat thriller which doesnt give you time to breath...Go for it!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments