Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sanjeevkumarg's Rating My Rating
1
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
Music and Lyrics
Nice movie. WIll remain in memory for long time. Drew Barrymore was too beautiful in this.
2
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
One of the best ever movies. Really inspiring. It depicts the triumph of human will.
3
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
Well directed; Great Visuals
4
The Departed 2006,  R)
The Departed
t is vary good movie with good dialogues and good screenplay except towards the last the screenplay lost its flow and the end was not matching the flow of the movie.
5
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
The best ever movie! Really Haunting!
6
The Killing Fields 1984,  R)
7
Fools Rush In 1997,  PG-13)
Fools Rush In
A neat Love story
8
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
A Walk in the Clouds
Simple love story - well shot
9
Erin Brockovich 2000,  R)
Erin Brockovich
Julia Roberts at her best!
10
A Good Year 2006,  PG-13)
A Good Year
Nostialgic!
11
The American President 1995,  PG-13)
The American President
It shows how should a President rise above all issues and lead the state
12
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
Good Comedy..Never boring
13
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
Intelligent movie..well directed
14
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Realistic Movie! Message - one can not succeed in what one is not good at!
15
State of Play 2009,  PG-13)
State of Play
Well directed and crafted..keep u guessing till the end. Masterly performance from Russell Crowe.
16
Chak De! India 2007,  Unrated)
Chak De! India
Motivational movie.
17
Confessions of a Shopaholic 2009,  PG)
Confessions of a Shopaholic
a serious social issue dealt in a humorous way. outstanding..! Rebecca is in deep default issues. she writes personal finance articles based on her own experiences...
18
Three Idiots 2009,  PG-13)
19
Dabangg 2010,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments