Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  saneteapot's Rating My Rating
1
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
One of the best fantasy movies of all time, and it is a movie that will never be removed from my "favorites". An excellent fairy tale. Also, I wanted the Goblin King to love me when I was young.
2
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
A brilliant movie. I absolutely loved it. The writing is excellent and the performances are wonderful.
3
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
I announced that this was my new favorite movie about 10 seconds after the film ended. Absolutely wonderful action/revenge film.
4
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
Great fun film for adults and kids. Possibly the best superhero movie ever.
5
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
The best Bond movie ever. High intensity and action, very realistic characters, plot, and motivation.
6
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
Possibly my most favorite movie in the entire world. Excellent acting, humor, and a great love story that stands the test of time. Loved by both children and adults.
7
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
ooh, this movie rocks. Great dark film that plays with your mind.
8
Death to Smoochy 2002,  R)
Death to Smoochy
Hilarious with a delicious darkness. Great acting from great actors.
9
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
The only movie aside from The Princess Bride that I can just watch over and over. Great fun!
10
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
So delightful! Whimsical, fun, and sweet. A joy to watch. Cinematography and soundtrack are both amazing.
11
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
A film that as soon as I saw it I counted it a 'favorite', I loved it and wanted to see it again. One of the best pirate movies ever.
12
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
Wonderful.
13
Clue 1985,  PG)
Clue
Hilarious murderous who-dunnit. A superb cast of actors. The alternate endings are great.
14
Repo! The Genetic Opera 2008,  R)
Repo! The Genetic Opera
OMFG this movie is fantastic. Substantially better than I was worried it would be. Anthony Head is amazing as the Repo Man. The look of the film is great, and many of the scenes left me gaping or clutching the armrests. I already want to watch it again. There are some plot issues, but this is a film you just have to enjoy.
15
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
This is a wonderful movie. It has an amazing cast who all turn in great performances; I'm especially fond of Michelle Pfeiffer and Robert DeNiro in this, and the lead plays it very well. This is probably my favorite romantic fantasy film next to The Princess Bride. The film really has a good look to it, and while the ultimate resolution may be predictable, it remains enjoyable and humorous.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments