My Favorite Movies
My all-time favorites
| sandydish's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 2 |
Grease 1978, PG) |
|
| 3 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 4 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 5 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 6 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 7 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 8 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 9 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 10 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 11 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 12 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 13 |
Happy Gilmore 1996, PG-13) |
|
| 14 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 15 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 16 |
How to Lose a Guy in 10 Days 2003, PG-13) |
|
| 17 |
Remember the Titans 2000, PG) |
|
| 18 |
2 Fast 2 Furious 2003, PG-13) |
|
| 19 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 20 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 21 |
The Longest Yard 2005, PG-13) |
|
| 22 |
Any Given Sunday 1999, R) |
|
| 23 |
An Affair to Remember 1957, Unrated) |
|
| 24 |
A Star Is Born 1937, PG) |
|
| 25 |
A Star is Born 1976, R) |
|
| 26 |
A Star Is Born 1954, PG) |
|
| 27 |
Joe's Apartment 1996, PG-13) |
|
| 28 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 29 |
The Cookout 2004, PG-13) |
|
| 30 |
The Toy 1982, PG) |
|
| 31 |
Small Soldiers 1998, PG-13) |
|
| 32 |
Dave 1993, PG-13) |
|
| 33 |
Body of Evidence 1993, R) |
|
| 34 |
Jason and the Argonauts 2000, Unrated) |
|
| 35 |
And God Created Woman 1987, R) |
|
| 36 |
The Return of Jafar (Aladdin 2) 1994, G) |
|
| 37 |
Aladdin 1992, G) |
|
| 38 |
Aladdin and the King of Thieves 1999, G) |
|
| 39 |
Beauty and the Beast 1992, G) |
|
| 40 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 41 |
Cheaper By the Dozen 1950, PG) |
|
| 42 |
The Thin Man 1934, Unrated) |
|
| 43 |
The Best Years of Our Lives 1946, Unrated) |
|
| 44 |
Mr. Blandings Builds His Dream House 1948, Unrated) |
|
| 45 |
The Bachelor and the Bobby-Soxer 1947, Unrated) |
|
| 46 |
After the Thin Man 1936, Unrated) |
|
| 47 |
Another Thin Man (Return of the Thin Man) 1939, Unrated) |
|
| 48 |
Shadow of the Thin Man 1941, Unrated) |
|
| 49 |
The Thin Man Goes Home 1944, Unrated) |
|
| 50 |
Song of the Thin Man 1947, Unrated) |
|
| 51 |
Libeled Lady 1936, Unrated) |
|
| 52 |
The Great Ziegfeld 1936, Unrated) |
|
| 53 |
Midnight Lace 1960, R) |
|
| 54 |
Manhattan Melodrama 1934, Unrated) |
|
| 55 |
Thin Man, The 1934, Unrated) |
|
| 56 |
Belles on Their Toes 1952, G) |
|
| 57 |
Alias Nick and Nora 2005, PG) |
|
| 58 |
Death Takes a Holiday 1971, Unrated) |
|
| 59 |
Ants 1977, Unrated) |
|
| 60 |
North by Northwest 1959, Unrated) |
|
| 61 |
To Catch a Thief 1955, Unrated) |
|
| 62 |
The Philadelphia Story 1940, Unrated) |
|
| 63 |
Arsenic and Old Lace 1944, Unrated) |
|
| 64 |
Charade 1963, G) |
|
| 65 |
Bringing Up Baby 1938, Unrated) |
|
| 66 |
His Girl Friday 1940, Unrated) |
|
| 67 |
Notorious 1946, Unrated) |
|
| 68 |
Suspicion 1941, Unrated) |
|
| 69 |
Father Goose 1964, Unrated) |
|
| 70 |
Operation Petticoat 1959, Unrated) |
|
| 71 |
Monkey Business 1952, PG) |
|
| 72 |
The Bishop's Wife 1947, Unrated) |
|
| 73 |
The Awful Truth 1937, Unrated) |
|
| 74 |
That Touch of Mink 1962, Unrated) |
|
| 75 |
Holiday 1938, Unrated) |
|
| 76 |
Houseboat 1958, Unrated) |
|
| 77 |
I Was a Male War Bride 1949, Unrated) |
|
| 78 |
My Favorite Wife 1940, Unrated) |
|
| 79 |
Gunga Din 1939, Unrated) |
|
| 80 |
Penny Serenade 1941, G) |
|
| 81 |
Topper 1937, G) |
|
| 82 |
Walk, Don't Run 1966, Unrated) |
|
| 83 |
She Done Him Wrong 1933, Unrated) |
|
| 84 |
I'm No Angel 1933, Unrated) |
|
| 85 |
Blonde Venus 1932, Unrated) |
|
| 86 |
Every Girl Should Be Married 1948, Unrated) |
|
| 87 |
Sylvia Scarlett 1935, Unrated) |
|
| 88 |
Mr. Lucky 1943, Unrated) |
|
| 89 |
The Man Who Knew Too Much 1956, PG) |
|
| 90 |
Pillow Talk 1959, Unrated) |
|
| 91 |
Calamity Jane 1953, G) |
|
| 92 |
Send Me No Flowers 1964, Unrated) |
|
| 93 |
Lover Come Back 1961, Unrated) |
|
| 94 |
Please Don't Eat the Daisies 1960, PG) |
|
| 95 |
Young at Heart 1954, PG) |
|
| 96 |
The Pajama Game 1957, Unrated) |
|
| 97 |
The Glass Bottom Boat 1966, Unrated) |
|
| 98 |
Move Over Darling 1963, Unrated) |
|
| 99 |
The Thrill of It All! 1963, Unrated) |
|
| 100 |
With Six You Get Eggroll 1968, G) |
|
| 101 |
Love Me Or Leave Me 1955, Unrated) |
|
| 102 |
Teacher's Pet 1958, Unrated) |
|
| 103 |
By the Light of the Silvery Moon 1953, Unrated) |
|
| 104 |
Billy Rose's Jumbo 1962, G) |
|
| 105 |
Lullaby of Broadway 1951, Unrated) |
|
| 106 |
On Moonlight Bay 1951, Unrated) |
|
| 107 |
Young Man With a Horn 1950, Unrated) |
|
| 108 |
It Happened to Jane 1959, Unrated) |
|
| 109 |
Caprice 1967, Unrated) |
|
| 110 |
Do Not Disturb 1965, Unrated) |
|
| 111 |
The Tunnel of Love 1958, Unrated) |
|
| 112 |
April in Paris 1952, Unrated) |
|
| 113 |
Grumpy Old Men 1993, PG-13) |
|
| 114 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 115 |
JFK 1992, R) |
|
| 116 |
The Apartment 1960, Unrated) |
|
| 117 |
My Fellow Americans 1996, PG-13) |
|
| 118 |
The Odd Couple 1968, G) |
|
| 119 |
12 Angry Men 1997, PG-13) |
|
| 120 |
Out to Sea 1997, PG-13) |
|
| 121 |
The Great Race 1965, Unrated) |
|
| 122 |
Airport '77 1976, PG) |
|
| 123 |
How to Murder Your Wife 1965, Unrated) |
|
| 124 |
Mister Roberts 1955, Unrated) |
|
| 125 |
Irma La Douce 1963, Unrated) |
|
| 126 |
Days of Wine and Roses 1962, Unrated) |
|
| 127 |
Bell, Book and Candle 1958, Unrated) |
|
| 128 |
The Out-of-Towners 1969, G) |
|
| 129 |
The Fortune Cookie 1966, Unrated) |
|
| 130 |
The Front Page 1974, PG) |
|
| 131 |
The Wackiest Ship in the Army 1960, Unrated) |
|
| 132 |
My Sister Eileen 1955, Unrated) |
|
| 133 |
Inherit the Wind 1999, PG) |
|
| 134 |
It Should Happen to You 1954, Unrated) |
|
| 135 |
Under the Yum Yum Tree 1963, Unrated) |
|
| 136 |
The Murder of Mary Phagan 1987, PG) |
|
| 137 |
The Notorious Landlady 1962, Unrated) |
|
| 138 |
Funny Face 1957, Unrated) |
|
| 139 |
The Towering Inferno 1974, PG) |
|
| 140 |
Santa Claus Is Comin' to Town 1970, Unrated) |
|
| 141 |
Holiday Inn 1942, Unrated) |
|
| 142 |
Top Hat 1935, Unrated) |
|
| 143 |
Easter Parade 1948, Unrated) |
|
| 144 |
Shall We Dance 1937, Unrated) |
|
| 145 |
Daddy Long Legs 1955, G) |
|
| 146 |
Swing Time 1936, Unrated) |
|
| 147 |
That's Entertainment 1974, G) |
|
| 148 |
Royal Wedding 1951, PG) |
|
| 149 |
The Gay Divorcee 1934, Unrated) |
|
| 150 |
Follow the Fleet 1936, Unrated) |
|
| 151 |
That's Entertainment 2 1976, G) |
|
| 152 |
Ziegfeld Follies 1946, Unrated) |
|
| 153 |
Silk Stockings 1957, Unrated) |
|
| 154 |
The Barkleys of Broadway 1949, Unrated) |
|
| 155 |
Broadway Melody of 1940 1940, Unrated) |
|
| 156 |
You'll Never Get Rich 1941, Unrated) |
|
| 157 |
Three Little Words 1950, Unrated) |
|
| 158 |
The Over-the-Hill Gang Rides Again 1970, Unrated) |
|
| 159 |
The Major and the Minor 1942, Unrated) |
|
| 160 |
42nd Street 1933, Unrated) |
|
| 161 |
Stage Door 1937, Unrated) |
|
| 162 |
Rodgers & Hammerstein's Cinderella 1964, G) |
|
| 163 |
Gold Diggers of 1933 1933, Unrated) |
|
| 164 |
Carefree 1938, Unrated) |
|
| 165 |
We're Not Married 1952, Unrated) |
|
| 166 |
Flying Down to Rio 1933, Unrated) |
|
| 167 |
Bachelor Mother 1939, G) |
|
| 168 |
Once Upon a Honeymoon 1942, Unrated) |
|
| 169 |
Tom, Dick and Harry 1941, Unrated) |
|
| 170 |
It Had to Be You 1947, Unrated) |
|
| 171 |
Stone Pillow 1985, Unrated) |
|
| 172 |
I love Lucy 1953, G) |
|
| 173 |
The Long, Long Trailer 1954, G) |
|
| 174 |
Fancy Pants 1950, G) |
|
| 175 |
Sorrowful Jones 1949, Unrated) |
|
| 176 |
Mame 1974, PG) |
|
| 177 |
A Guide for the Married Man 1967, PG) |
|
| 178 |
Yours, Mine and Ours 1968, Unrated) |
|
| 179 |
The Fabulous '50s 2002, Unrated) |
|
| 180 |
A Flintstone Christmas 1977, Unrated) |
|
| 181 |
Made for Each Other 1939, PG-13) |
|
| 182 |
Snow White and the Seven Dwarfs 1937, G) |







































































































































































