Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sandras995's Rating My Rating
1
Hellboy 2004,  PG-13)
2
Underworld 2003,  R)
3
Underworld: Evolution 2006,  R)
4
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
The most rapid action movie I have ever seen
5
V for Vendetta 2006,  R)
6
Rent 2005,  PG-13)
Rent
Fantastic music, a real tear-jerker
7
X-Men 2000,  PG-13)
8
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
9
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
Can't wait for the next episode
10
Van Helsing 2004,  PG-13)
11
The Polar Express 2004,  G)
The Polar Express
Terrific movie for children of all ages
12
Ultraviolet 2006,  PG-13)
13
The Phantom 1996,  PG)
14
The Shadow 1994,  PG-13)
15
Bulletproof Monk 2003,  PG-13)
16
The Fifth Element 1997,  PG-13)
17
Constantine 2005,  R)
18
Men in Black 1997,  PG-13)
19
Men in Black II 2002,  PG-13)
20
The Evil That Men Do 1984,  R)
21
A Few Good Men 1992,  R)
22
Dune 1984,  PG-13)
23
Death Wish 1974,  R)
24
Death Wish 2 1982,  R)
25
Death Wish 3 1985,  R)
26
Death Wish 4: The Crackdown 1987,  R)
27
Death Wish V: The Face of Death 1994,  R)
28
Marked for Death 1990,  R)
29
Walking Tall, Part 2 1975,  PG)
30
Walking Tall 2004,  PG-13)
31
Walking Tall 1973,  R)
32
Men of Honor 2000,  R)
33
Goldfinger 1964,  PG)
34
You Only Live Twice 1967,  PG)
35
Thunderball 1965,  PG)
36
Hard Target 1993,  R)
37
Enter the Dragon 1973,  R)
38
Enter the Ninja 1981,  R)
39
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
40
Kiss of the Dragon 2001,  R)
41
Rize 2004,  PG-13)
42
The Horse Soldiers 1959,  Unrated)
43
Rio Lobo 1970,  G)
44
Chisum 1970,  G)
45
The Matrix 1999,  R)
46
The Matrix Reloaded 2003,  R)
47
The Matrix Revolutions 2003,  R)
48
The Matrix Revisited 2001,  Unrated)
49
XXX 2002,  PG-13)
50
xXx: State of the Union 2005,  R)
51
Shaft 2000,  R)
52
Shaft 1971,  R)
53
Shaft in Africa 1973,  R)
54
The Incredibles 2004,  PG)
55
Shrek 2001,  PG)
56
Shrek 2 2004,  PG)
57
Shrek the Third 2007,  PG)
58
Backdraft 1991,  R)
59
The Crow 1994,  R)
60
The Crow: City of Angels 1996,  R)
61
The Crow - Salvation 2000,  R)
62
The Crow - Wicked Prayer 2005,  R)
63
The Crow: Stairway to Heaven ,  G)
64
The Robe 1953,  G)
65
King of Kings 1961,  PG-13)
66
The Greatest Story Ever Told 1965,  G)
67
The Ten Commandments 1956,  G)
68
Ben-Hur 1959,  G)
69
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
70
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
71
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
72
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
73
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
74
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy 2004,  Unrated)
75
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
76
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
77
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
78
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments