My Favorite Movies


  sand1et's Rating My Rating
1
Tao xue wei long (Fight Back to School) 1991,  Unrated)
2
Kung Fu Hustle 2004,  R)
3
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
4
All for the Winner ,  Unrated)
5
The King of Comedy (Hei kek ji wong) 1999,  Unrated)
6
Chinese Odyssey Part Two: Cinderella (Sai yau gei: Daai git guk ji - Sin leui kei yun) 1995,  R)
7
Tao xue wei long 2 (Fight Back to School II) 1992,  Unrated)
8
Jiu pin zhi ma guan bai mian bao qing tian (Hail the Judge) 1994,  Unrated)
9
Jing gu jyun ga (Tricky Brains) (The Ultimate Trickster) 1991,  Unrated)
Jing gu jyun ga (Tricky Brains) (The Ultimate Trickster)
SC does some brilliant acting in this film, love it
10
Dou hap (God of Gamblers II) 1991,  Unrated)
Dou hap (God of Gamblers II)
see comments for All for the Winner
11
Ga li la jiao (Curry and Pepper) 1990,  Unrated)
Ga li la jiao (Curry and Pepper)
This is one of SC earlier films, and its great, bit like a chinese version of Starsky and Hutch...v. funny
12
Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box 1996,  Unrated)
13
Lu ding ji II zhi shen long jiao (Royal Tramp II) 1992,  R)
Lu ding ji II zhi shen long jiao (Royal Tramp II)
A good film, need to watch Royal Tramp I first otherwise it's a bit hard to follow.
14
From Beijing with Love (Gwok chaan Ling Ling Chat) 1994,  Unrated)
From Beijing with Love (Gwok chaan Ling Ling Chat)
Unfortunately I've never seen this film and I really want to :-(

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments