Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  SamuelSkies's Rating My Rating
1
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
2
School of Rock 2003,  PG-13)
3
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
4
The Goonies 1985,  PG)
5
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
6
Donnie Darko 2001,  R)
7
Superstar 1999,  PG-13)
8
Labyrinth 1986,  PG)
9
Gremlins 1984,  PG)
10
Scary Movie 2000,  R)
11
American Pie 1999,  R)
12
Scarface 1983,  R)
13
Rocky 1976,  PG)
14
Sin City 2005,  R)
15
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
16
Finding Nemo 2003,  G)
17
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
18
American Pie 2 2001,  R)
19
Saw 2004,  R)
20
There's Something About Mary 1998,  R)
21
The Hot Chick 2002,  PG-13)
22
American Wedding 2003,  R)
23
Rocky III 1982,  PG)
24
Rocky IV 1985,  PG)
25
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
26
Rocky Balboa 2006,  PG)
27
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
28
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
29
Rocky V 1990,  PG-13)
30
Rocky II 1979,  PG)
31
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
32
Halloween 1978,  R)
33
The Longest Yard 2005,  PG-13)
34
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
35
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
36
Die Hard 1988,  R)
37
The Terminator 1984,  R)
38
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
39
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
40
White Chicks 2004,  PG-13)
41
Blue Streak 1999,  PG-13)
42
Child's Play 1988,  R)
43
Blade 1998,  R)
44
Alien 1979,  R)
45
50 First Dates 2004,  PG-13)
46
Aliens 1986,  R)
47
Alien3 1992,  R)
48
Alien Resurrection 1997,  R)
49
Bad Boys II 2003,  R)
50
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
51
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
52
Bad Boys 1995,  R)
53
Big Momma's House 2000,  PG-13)
54
Back to the Future 1985,  PG)
55
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
56
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
57
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
58
Scary Movie 2 2001,  R)
59
Saw II 2005,  R)
60
Saw III 2006,  R)
61
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
62
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
63
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
64
The Girl Next Door 2004,  R)
65
Click 2006,  PG-13)
66
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
67
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
68
The Breakfast Club 1985,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments