My Favorite Movies


  SAMUELCROWDER's Rating My Rating
1
Stepmonster 1992,  PG-13)
2
Bear with Me 2000,  G)
3
Man of the Year 2006,  PG)
4
The Night Listener 2006,  R)
5
Investigating Sex 2001,  R)
6
Aladdin and the King of Thieves 1999,  G)
Aladdin and the King of Thieves
GREAT
7
Being Human 1994,  PG-13)
Being Human
GREAT
8
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
NICE
9
The Psychotronic Man 1979,  PG)
10
Rituals 1978,  R)
11
Comedy of Power (L'ivresse du pouvoir) 2007,  Unrated)
12
Missing Brendan 2004,  R)
13
The Gingerdead Man 2005,  Unrated)
14
Dead Man's Cards 2006,  Unrated)
15
Robots 2005,  PG)
16
Forrest Gump 1994,  PG-13)
17
Paradise Lost - The Child Murders at Robin Hood Hills 1996,  Unrated)
18
The Triplets of Belleville 2003,  PG-13)
19
Popeye 1980,  PG)
20
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
GREAT
21
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
GREAT
22
Hannibal Rising 2007,  R)
Hannibal Rising
GREAT MOVIE , A MUST SEE
23
Rat Race 2001,  PG-13)
24
Jackass - The Movie 2002,  R)
25
The Legend of Zorro 2005,  PG)
26
The Cable Guy 1996,  PG-13)
27
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
28
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
29
Constantine 2005,  R)
30
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
31
The Parent Trap 1998,  PG)
32
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
33
Erin Brockovich 2000,  R)
34
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
35
Beverly Hills Cop 1984,  R)
36
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
37
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
38
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
39
The Ringer 2005,  PG-13)
40
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
41
Lady and the Tramp 1955,  G)
42
Pride and Prejudice 2005,  PG)
43
Little Nicky 2000,  PG-13)
44
Aladdin 1992,  G)
45
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
46
Rocky Balboa 2006,  PG)
47
Interview with the Vampire 1994,  R)
48
Over the Hedge 2006,  PG)
49
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
50
Date Movie 2006,  PG-13)
51
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
52
Anger Management 2003,  PG-13)
Anger Management
NIC E MOVIE
53
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
54
Back to the Future Part II 1989,  PG)
55
The Blair Witch Project 1999,  R)
56
Final Destination 3 2006,  R)
57
In Her Shoes 2005,  PG-13)
In Her Shoes
CUTE
58
The Mummy 1999,  PG-13)
59
Freddy vs. Jason 2003,  R)
60
The Ring Two 2005,  PG-13)
61
Nanny McPhee 2006,  PG)
62
Atlantis - The Lost Empire 2001,  PG)
63
Garfield - The Movie 2004,  PG)
64
The Goonies 1985,  PG)
65
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
66
Notting Hill 1999,  PG-13)
67
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas 2001,  PG)
68
Superman Returns 2006,  PG-13)
69
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
70
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
71
My Girl 1991,  PG)
72
Dead Silence 2006,  R)
Dead Silence
Dead Silence WILL TAKE YOU AWAY....
73
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
74
The Descent 2005,  R)
The Descent
great movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments