My Favorite Movies


  samtw's Rating My Rating
1
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
one of my all time favorite
2
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
3
Léon (The Professional) 1994,  R)
4
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) 2001,  Unrated)
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl)
BEST romantic comedy EVER made !
Nothing can ever come close to this (besides Windstruck).
5
The Killer (Dip huet seung hung) 1989,  R)
6
The Crow 1994,  R)
The Crow
Cult movie, enough said.
And the only movie poster in my room for almost 10 years.
R.I.P. Brandon Lee
7
Love Letter 1995,  PG)
Love Letter
one of the most beautiful movie ever seen, listened, felt... pure poetry.
8
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
Ringu (Ring)
Horror movie will never be the same
9
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
forget Alice in wonderland, this will bring you to childhood and keep you warm.
10
Angel Heart 1987,  R)
11
Guns & Talks (Killerdeului suda) 2001,  Unrated)
Guns & Talks (Killerdeului suda)
Great movie, very underrated, lots of everything is it, but the best thins is it's SOOOO funny.
12
V for Vendetta 2006,  R)
13
Azumi 2003,  Unrated)
Azumi
Kitamura's masterpiece
14
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck) 2004,  Unrated)
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck)
the only movie that come close to My Sassy Girl as best romantic comedy/drama ever.
15
Moon Child 2004,  Unrated)
Moon Child
poor directing, average at best acting (Gackt has charisma but suck at acting, Hyde was more convincing but not that great either), good script but poorly done, and the OST looks like a ripoff of Gladiator's OST.
But, i loved that movie. Maybe because it's shot in Taipei, and for many more reasons.
16
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
17
Miami Vice 2006,  R)
18
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
19
Lethal Weapon 1987,  R)
20
Lethal Weapon 2 1989,  R)
21
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
23
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
24
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
great ending of a great trilogy
25
Xing yuan (Sing yun) (Fly Me To Polaris) 2000,  Unrated)
26
Heat 1995,  R)
Heat
De Niro vs. Pacino, what more do you want?
27
Girlfight 2000,  R)
Girlfight
very underrated movie. Very realistic and wonderful performance of Michelle Rodriguez.
No cheap "holliwood" crap in it, and way much than any "Million Dollar Baby" kind of thing.
28
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Best movie of 2006.
A wonderful fairy tale in an adult cruel reality.
29
Hellboy 2004,  PG-13)
Hellboy
That one is different than all the comic movies beeing released nowdays.
Ron Perlman is wonderful, and Hellboy is a great character.
I just wish i could have been a bit darker, like the original comic book. But nevermind.
30
Assassins 1995,  R)
Assassins
Although Stallone was unusually great in this average action movie, Banderas stole the show.
Julianne Moore has no charm.
31
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
4 star instead of 5 because i hate Tom f***g Cruise.
Except him (although his acting was good), everything was perfect.
Brad Pitt shows the world how much better he is than his "I have an ego problem" co-star.
32
Go 2002,  Unrated)
33
Sekai no chûshin de, ai o sakebu (Crying Out Love, in the Center of the World) 2005,  Unrated)
34
Bullet in the Head (Die xue jie tou) 1990,  R)
Bullet in the Head (Die xue jie tou)
violent, but deep, so full of emotions.
A masterpiece.
35
Lost and Delirious 2001,  R)
Lost and Delirious
Very touching story. One of the best movie to describe Love.
I was also very moved by the soundtrack.
There is something unique and beautiful about this movie that i've never seen anywhere else.
36
Be With You (Ima, ai ni yukimasu) 2004,  Unrated)
Be With You (Ima, ai ni yukimasu)
Beautiful movie. Very touching
The story of a dad and a son who try to make each other happy after the lost of the woman they loved.
Made me cry, really.
37
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
awesome movie about redemption, Denzel did as usual a great job. I loved the cinematography and the clever use of Spanish and religious quotes among many other details.
Only a nonsense in the script didn't give this movie a 5 stars, about Dakota's character. Huge mistake in my opinion.
38
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
The reason i think Johnny Depp is one of the greatest of all time.
LOVELY movie, funny and very touching.
39
Crying Freeman 1995,  Unrated)
40
Highlander 1986,  R)
Highlander
There can be only 1 highlander movie!
By far the best, forget the rest.
41
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Drugs are bad!
But that movie makes me wanna be a junkie Johnny Depp style!
42
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
Wonderfull movie.
It's not just a great movie, it's an eye opening experience that i will remember all my life. Everyone was great but man Djimon Honsou was AMAZING!
Every part of this movie was pefect, the cruel war scenes were violent but really show you that nothing can come close to the real hell down there in real life.
This is not an action movie, not a romance, not a war movie, it's simply the real life in the Third World.
I wish we all take a moment to look around and see how lucky we are compare to billions of people in this world.
I'll never take anything for granted anymore.
43
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Batman as i would like to see it. would have been perfect without Katie Holmes. She just didn't fit in the movie.
44
The Usual Suspects 1995,  R)
45
Phenomenon 1996,  PG)
Phenomenon
I do hate Travolta, but i have to admit he sometimes plays in wonderful movies, and often gives amazing performance.
This movie is a gem, bring me tears everytime i watch it. I don't want to say more about the story, so if you're interested in unusual but very touching stories, that's the one to watch!
46
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
in sci-fi world there are 2 kinds of movies, before Blade Runner and after Blade Runner.
It's not just a great movie that everyone will remember, but also a great source of inspiration for every talented director or writer.
47
Dark City 1998,  R)
Dark City
Proyas' second masterpiece!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments