My Favorite Movies
| sampavar's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 2 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 3 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 4 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 5 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 6 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 7 |
Sholay (Embers) (Flames) (Flames of the Sun) 1975, PG) |
|
| 8 |
Main Hoon Na 2004, G) |
|
| 9 |
Qurbani 1982, Unrated) |
|
| 10 |
Roti Kapada Aur Makaan (Food, Clothing, and Shelter) 1974, Unrated) |
|
| 11 |
Seeta Aur Geeta (Seeta and Geeta) 1972, PG) |
|
| 12 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 13 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 14 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 15 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 16 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 17 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 18 |
Close Encounters of the Third Kind 1977, PG) |
|
| 19 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 20 |
The Ladykillers 1955, Unrated) |
|
| 21 |
The Ladykillers 2004, R) |
|
| 22 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 23 |
The Italian Job 1969, PG) |























