Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  SammySnowball's Rating My Rating
1
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 2010,  PG)
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief
My Favourite Movie of all time! Logan Lerman is just hot, and the movie has a great storyline to it! Much love for this movie!! <3
2
Zombieland 2009,  R)
3
Gnomeo and Juliet 2011,  G)
4
Tangled 2010,  PG)
5
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
6
Land of the Dead 2005,  R)
Land of the Dead
Love this Zombie Movie!
7
Made of Honor 2008,  PG-13)
Made of Honor
This is one great Romantic Comedy!
8
Shooter 2007,  R)
Shooter
Love this film to pieces!!!
9
Iron Man 2 2010,  PG-13)
10
2012 2009,  PG-13)
11
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Great Film,, Pirates (Y)
12
The Invasion 2007,  PG-13)
13
The Crazies 2010,  R)
14
Mirrors 2008,  R)
15
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
16
Predators 2010,  R)
Predators
One of my all time favourite films! Best one out of the Predator collection!
17
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007,  R)
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2)
Great Film
Love all of the fighting scenes in it XD
18
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
Great Film (Y)
Good Thriller
19
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
Great Effects,, Great Storyline,, Romance
20
Behind Enemy Lines 2001,  PG-13)
Behind Enemy Lines
Love this film so much
Owen Wilson is great in this film :L
21
Con Air 1997,  R)
Con Air
I love this film
One of my favs
22
Air Force One 1997,  R)
Air Force One
Great Film
Harrison Ford plays a great role in this film :P
23
The Fugitive 1993,  PG-13)
The Fugitive
Great Film,, Love It
24
U.S. Marshals 1998,  R)
U.S. Marshals
Great Film
25
Sahara 2005,  PG-13)
Sahara
This is another of my fav films
Great :D
26
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
Sad ending but all together, a good film :)
27
The Italian Job 2003,  PG-13)
28
Hot Fuzz 2006,  R)
29
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
Mission Impossible 2
Great film Not as good as the 3rd on :l
30
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
Mission: Impossible III
This is my most favourite Mission Impossible Film,,.
31
The Sum of All Fears 2002,  PG-13)
The Sum of All Fears
Wow what a great film
OMG the first time the bomb went off i was soo shocked :P
32
Lethal Weapon 1987,  R)
Lethal Weapon
Seen this film so many times, yet it never gets boring =]
33
Conspiracy Theory 1997,  R)
34
Prince of Persia: The Sands of Time 2010,  PG-13)
35
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
I Love natural disaster movies
36
The Transporter 2002,  PG-13)
The Transporter
Greatt Film :L Lovin The Carr XD
37
Transporter 3 2008,  PG-13)
Transporter 3
Brilliant Film
Would say better than other Transporter films (Y)
38
Toy Story 3 2010,  G)
39
I Spy 2002,  PG-13)
I Spy
This movie is groovy :)
40
Taken 2008,  PG-13)
Taken
A great Thriller
Brilliant Story Line
Great the way he doesn't hesitate to kill someone :L
41
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
42
How to Train Your Dragon 2010,  PG)
How to Train Your Dragon
The Dragon's are so cute!
43
G.I. Joe: Rise of Cobra 2009,  PG-13)
G.I. Joe: Rise of Cobra
Want to see this film soo much

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments