My Favorite Movies


  1. sammymeijer
  2. Sam

Films zijn een potje!

  sammymeijer's Rating My Rating
1
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
2
The Science of Sleep 2006,  R)
3
Donnie Darko 2001,  R)
4
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
5
Requiem for a Dream 2000,  R)
6
Memento 2000,  R)
7
The Truman Show 1998,  PG)
8
The Darjeeling Limited 2007,  R)
9
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
10
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
11
Sleepy Hollow 1999,  R)
12
Big Fish 2004,  PG-13)
13
Little Miss Sunshine 2006,  R)
14
Being John Malkovich 1999,  R)
15
Be Kind Rewind 2008,  PG-13)
16
The Big Lebowski 1998,  R)
17
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
18
Garden State 2004,  R)
19
Wristcutters - A Love Story 2006,  R)
20
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
21
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
22
Eagle vs. Shark 2007,  R)
23
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
24
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
25
Into the Wild 2007,  R)
26
Tideland 2005,  R)
27
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
28
The Brothers Bloom 2008,  PG-13)
29
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
30
The Beach 2000,  R)
31
American Beauty 1999,  R)
32
Magnolia 1999,  R)
33
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
34
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
35
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
36
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
37
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
38
James and the Giant Peach 1996,  PG)
39
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
40
Chocolat 2000,  PG-13)
41
Vanilla Sky 2001,  R)
42
The Dark Crystal 1982,  PG)
43
Ponyo 2008,  G)
44
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
45
My Neighbor Totoro 1988,  G)
46
Spirited Away 2001,  PG)
47
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) 2002,  G)
48
The Fountain 2006,  PG-13)
49
Fight Club 1999,  R)
50
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
51
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
52
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
53
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
54
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
55
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
56
Pan's Labyrinth 2006,  R)
57
Labyrinth 1986,  PG)
58
Nacho Libre 2006,  PG)
59
Shaun of the Dead 2004,  R)
60
The Butterfly Effect 2004,  R)
61
[Rec] 2007,  R)
62
The Ring 2002,  PG-13)
63
Cast Away 2000,  PG-13)
64
Zoolander 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments