My Favorite Movies


  sammibear02's Rating My Rating
1
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Excellent movie! well made and was just stonishing! I loved this movie because its so intence and who know whats out there! the dialogue was genius and intreging. I loved it especially the ending :D
2
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
How the hell can you say anything bad about this movie! it protrayed the 70s well and it was just a spectacular proformance. I was in awe. The dilouge was the shit! it was funny, it was oevr the top and it was real! i mean if you were on acid im damn sure you would get on top of a roof and scream out that your a golden god!
3
Final Destination 3 2006,  R)
4
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
sad, unpridictable, lovey and every thing i love in a movie plus it made me CRY
5
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
6
The Virgin Suicides 1999,  R)
The Virgin Suicides
this movie was beautiful, twisted and interesting. it gave me chills and i couldnt fall asleep watching this movie!
7
Domino 2005,  R)
Domino
excellent movie, not typical cliche either, well cast, great plot a definit fav on my list! a flick for all alfa females, and girls who just love to kick ass! sure, i saw more then i ever wanted to of keira knightly, but so what, it wa still a kick ass movie!
8
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
The Exorcism of Emily Rose
This movie made me seriously paranoid. But i loved it. Its pretty creepy with the demonic images and the court room scenes are really cool. I dont really know how to describe it. but i loved it, and teh faint of heart should not watch this movie, there where a few points where even watching it twice, made me spaz and walk out of the room in fear.
It was so sad at some points because she wants to become a teacher and shes such a devot christian. and then shes so pretty and then you see her face after and how destorted it is. makes you feel pretty creeped out. and the excercism was effing scary.
9
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
10
The Terminal 2004,  PG-13)
The Terminal
i enjoyed this movie alot, calm, funny and the ending was unexpected.
11
Accepted 2006,  PG-13)
Accepted
this was a GREAT movie! i laughed so hard durning this movie! i watched it over and over again!
12
Click 2006,  PG-13)
Click
!its a very well made movie and really funny and also very emotional, its was an excelent movie and the moral values to it were a-effing-mazing! and it humour and emotion to it make it a suburb movie :)
13
Phone Booth 2003,  R)
Phone Booth
i thought this would actully suck but it was REALLY good! it put me on edge for the whole movie!
14
Red Eye 2005,  PG-13)
15
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
real good quality movie! suspence and horror was nicely done and the acting was great! a must see
16
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
it was a slow paced movie but i really liked it. sure it gets off slow and seems like it isnt ging to get better. but for some reason i enjoyed it :D i dont know if i would recommend it, but i really did like it

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments