My Favorite Movies


  SamKanes's Rating My Rating
1
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
Divine. Fly with Vangelis
2
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
The biggest adventure ever put on screen.
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
The end of the Journey. Sublime.
4
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
Mad Max 2: The Road Warrior
Road warriors and roaring motors. Let's go for the hottest pursuit of the History of the Ninth Art.
5
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Where it began.
6
The Untouchables 1987,  R)
The Untouchables
Be ready to cry, the success of Eliott Ness had never been so "touching".
7
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Luc Besson and his home-made space-opera. Really funny.
8
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West)
Harmonica and guns: the best of spaghetti-western.
9
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Goes deep into the history of the U.S.A. Superb.
10
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
The power of the dark side. Maybe the most tragic of them.
11
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
The war is declared. Be ready for a "bloody dawn".
12
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
A Terry Gilliam's Exercise. Would you be able to get it?
13
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Why the definition of terrorism is constantly modified...
14
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
A big heart behind the Kevlar. Story of hitman.
15
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
Anti-war or anti-army? Up to you...
16
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
Deeper in space, maybe the most profound journey to our origins.
17
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
Mars Attacks!
The day retired people saved us from the alien menace.
18
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
May the force be with you Georges. For ever and ever.
19
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Darth Vader unmasked...
20
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
The Gobernator in his best role.
21
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
The matrix is watching you.
22
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
This time he's liquid.
23
Eyes Wide Shut 1999,  R)
Eyes Wide Shut
Disturbing...Am I still straight?
24
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
Always funny.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments