Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  samin32's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
4
Eragon 2006,  PG)
5
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
6
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
7
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
8
The Sound of Music 1965,  G)
9
Gone With the Wind 1939,  G)
10
Hondo 1953,  Unrated)
11
The Quiet Man 1952,  Unrated)
12
The Undefeated 1969,  G)
13
El Dorado 1967,  Unrated)
14
North to Alaska 1960,  Unrated)
15
McLintock! 1963,  Unrated)
16
Twister 1996,  PG-13)
17
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
18
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
19
Erin Brockovich 2000,  R)
20
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
21
Stargate: The Ark of Truth 2008,  Unrated)
22
Stargate: Continuum 2008,  Unrated)
23
Independence Day 1996,  PG-13)
24
Fantastic Four 2005,  PG-13)
25
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
26
Lady and the Tramp 1955,  G)
27
The Aristocats 1970,  G)
28
The Parent Trap 1961,  G)
29
The King and I 1956,  G)
30
Cinderella 1950,  G)
31
Legally Blonde 2001,  PG-13)
32
The Italian Job 2003,  PG-13)
33
Minority Report 2002,  PG-13)
34
Daredevil 2003,  PG-13)
35
Elektra 2005,  PG-13)
36
Happy Feet 2006,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments