Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  samimuslim's Rating My Rating
1
Notting Hill 1999,  PG-13)
2
The Departed 2006,  R)
3
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
4
The Italian Job 2003,  PG-13)
5
Love Actually 2003,  R)
6
Shrek 2 2004,  PG)
7
Khuda Ke Liye 2007,  Unrated)
Khuda Ke Liye
awesome ... kickass ... MUST WATCH! Turning point of Pakistani movie industry ...
Go buy your ticket rite now and watch it!! Its 3-hours well spent ...
8
Pretty Woman 1990,  R)
9
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
cult classic !!!
10
Legends of the Fall 1994,  R)
11
Dil Chahta Hai 2001,  Unrated)
Dil Chahta Hai
This movie marks the turnaround of indian cinema... love it !!!
12
Dil Se 1998,  G)
Dil Se
This movie is awesome ... the music is classic ... and it just touches you in totality ...
13
Taare Zameen Par 2007,  PG)
Taare Zameen Par
A PERFECT MOVIE ... It makes u laugh, cry and hurt ... all through the eyes of an 8-year old ... and boy does it succeed ... :-D ... awesome !! couldnt be anything else since Aamir Khan was behind it all the way (producing, directing and acting)!!!
14
Dilwale Dulhania Le Jayenge 1995,  G)
Dilwale Dulhania Le Jayenge
i have watched this movie a million times ... and i am still in absolute love with it !!! A movie where Shahrukh Khan is just a perfect 10 as Raj ...
15
Munna Bhai M.B.B.S. (Munnabhai M.B.B.S.) 2003,  Unrated)
Munna Bhai M.B.B.S. (Munnabhai M.B.B.S.)
The most awesome movie ever ... you love it ever time you see it ... from whichever point its on ...!!!!
16
Socha Na Tha 2004,  Unrated)
Socha Na Tha
Absolutely love this movie !!!
Seen it a million times ... and it always makes me smile!
Abhay Deol is a revelation (and I became a fan from this flick!!!) and Takia is at her cutest !!
Great songs, realistic humor, and cute, fun moments ...
17
The Blind Side 2009,  PG-13)
The Blind Side
Once in a blue moon (esp. these days) you come across a movie which actually makes you laugh and CRY because of how the story touches you - The Blind Side is one of them!
This is probably one of the best performances by Sandra Bullock ever ... and the story of Oher and his white family is just too heartwarming not to be watched!!!
Love it ... & you will too ...
18
Three Idiots 2009,  PG-13)
Three Idiots
I bow to Aamir & Hirani after this movie ... YOU ROCK!
Words like awesome, perfect, etc dont even begin to describe the aura and essence of Three Idiots - which is a simple story told in the simplest manner! It is a story comparable to no other told before and makes you not only laugh (out loud), smile, cry, and feel a whole lot of other emotions ... but think that the system is not always right and one should just follow your heart!!
DON'T MISS OUT ON WATCHING IT!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments