My Favorite Movies
| samihikari's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Yu-Gi-Oh! - The Movie (Yûgiô: Gekijô-ban) 2004, PG) |
|
| 2 |
Final Fantasy VII - Advent Children 2005, PG-13)
This is one of my absolute favorite movies in the history of film. Square Enix really outdid themselves with the animation and it was so realistic, even with the rapid, inhuman movements. The moment when Kadaj burst into tears because of the Jenova Cells really got to me and I was so sad for him. |
|
| 3 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 4 |
Queen of the Damned 2002, R) |
|
| 5 |
The Blair Witch Project 1999, R)
Even though this has been proven to be fake, I must say that the element of it is certainly very real and I was so impressed with the improvisation and the way the film turned out considering it only had a budget of 35k. |
|
| 6 |
Sunshine 2007, R) |
|
| 7 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 8 |
Legend of the Overfiend (Chôjin densetsu Urotsukidôji) 1989, NC-17) |
|
| 9 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 10 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 11 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 12 |
Howl's Moving Castle 2005, PG) |
|
| 13 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 14 |
Gedo senki (Tales from Earthsea) 2006, PG-13) |
|
| 15 |
Angel Sanctuary 2001, Unrated) |
|
| 16 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 17 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 18 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 19 |
Billy Elliot 2001, R) |
|
| 20 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 21 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006, R) |
|
| 22 |
Wicked City (Yôjû toshi) 1987, Unrated) |
|
| 23 |
Secret Window 2004, PG-13) |
|
| 24 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 25 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 26 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 27 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 28 |
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004, PG-13) |
|
| 29 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 30 |
Memoirs of a Geisha 2005, PG-13) |
|
| 31 |
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006, R) |
|
| 32 |
Heung joh chow heung yau chow (Turn Left, Turn Right) 2003, Unrated) |
|
| 33 |
The Man Who Cried 2000, R) |
|
| 34 |
Don Juan DeMarco 1995, PG-13) |
|
| 35 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 36 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 37 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 38 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 39 |
Chicago 2002, PG-13) |
|
| 40 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 41 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 42 |
Gravitation: Lyrics of Love 2005, Unrated) |
|
| 43 |
Final Fantasy - The Spirits Within 2001, PG-13) |
|
| 44 |
Final Fantasy - Unlimited (TV SHOW) 2001, Unrated) |
|
| 45 |
Kung Pow! Enter the Fist 2002, PG-13) |
|
| 46 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 47 |
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004, R) |
|
| 48 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 49 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 50 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 51 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 52 |
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010, PG-13) |
|
| 53 |
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009, PG-13) |
|
| 54 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 55 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 56 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 57 |
Hairspray 2007, PG) |
|
| 58 |
Hannibal 2001, R) |
|
| 59 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 60 |
Red Dragon 2002, R) |
|
| 61 |
Team America - World Police 2004, R) |
|
| 62 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13)
I've never been more impressed by any Harry Potter film. As Sirius dies, this makes myself incredibly upset because he was one of my favorite characters, however I am uplifted by Helena Bonham Carter's performance of Bellatrix Lestrange. She was born into that sort of role, and obviously took some influence from her husband, Tim Burton, and his work. |






























































