My Favorite Movies


  Samekh's Rating My Rating
1
Amazing Grace 2007,  PG)
Amazing Grace
Very well done! A story of the man who worked 20 years in the British Parliment to abolish slavery in the Empire. History doesn't have to be boring!
2
Frequency 2000,  PG-13)
Frequency
A good family movie, a great story!
3
The Nativity Story 2006,  PG)
4
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
The movie is great, but I know you're really here for the music....
5
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
This is one of those movies I saw about 20 minutes at a time, on late-night TV, and kept saying "I need to see this one of these days...and it was worth it! A great cast in a tongue-in-cheek fantasy story.
6
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
I really enjoy the blending of the stories and characters, and the casting is excellent - each of the characters fits their role well.
7
Ben-Hur 1959,  G)
8
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
9
Groundhog Day 1993,  PG)
Groundhog Day
One of my all-time favorites; Bill Murray at his best!
10
The Right Stuff 1983,  PG)
The Right Stuff
A great ensemble cast, and a great story or two. A good way to get some history into your kids without them knowing!
11
Phantom of the Opera 1943,  Unrated)
12
Rain Man 1988,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments