My Favorite Movies
| samcmac's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Nashville 1975, R) |
|
| 2 |
Au Hasard Balthazar 1966, Unrated) |
|
| 3 |
Days of Heaven 1978, PG) |
|
| 4 |
Viridiana 1961, R) |
|
| 5 |
Eureka (Yûreka) 2000, Unrated) |
|
| 6 |
Imitation of Life 1958, Unrated) |
|
| 7 |
Close-up 1990, R) |
|
| 8 |
Killer of Sheep: The Charles Burnett Collection 2007, Unrated) |
|
| 9 |
Days of Being Wild (A Fei zheng chuan) 1990, Unrated) |
|
| 10 |
Tong nien wang shi (A Time to Live and a Time to Die) 1985, PG) |











samcmac posted 3 years ago
No order to thsi list, it's just a samping of some of my favorite films (new and old)