My Favorite Movies
| Sambuca1985's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 2 |
Dirty Dancing - Havana Nights 2004, PG-13)
Storywise I didn't find it as good as the first but OMG the chemistry and romance is enough to win you over!! Doesn't have the wow factor that the original did, for example the ending, but to be honest I actually think I prefer this one!! The dancing is so much more exciting to watch!! You literally cannot take your eyes off Diego Luna when he is dancing - totally oouzes with sex appeal!! (I think I'm in love!! LoL) Two thumbs up here!! And Johnny is in it too - although a little older and looks like he has sucked on a lemon!! |
|
| 3 |
Step Up 2006, PG-13) |
|
| 4 |
Take the Lead 2006, PG-13) |
|
| 5 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 6 |
Center Stage 2000, PG-13) |
|
| 7 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 8 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 9 |
Little Nicky 2000, PG-13) |
|
| 10 |
The Mask 1994, PG-13) |










