My Favorite Movies


  samanthakt's Rating My Rating
1
The Crow 1994,  R)
The Crow
It can't rain all the time
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Great movie
5
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
The Outlaw Josey Wales
Brilliant movie, great performances by Clint, Chief Dan George and the rest of the cast.
6
Blazing Saddles 1974,  R)
Blazing Saddles
One of the best movies I've ever seen. So funny.
7
History of the World -- Part I 1981,  R)
8
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
More Mel Brooks magic.
9
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
Good acting, fabulous soundtrack
10
Enemy of the State 1998,  R)
Enemy of the State
First time I saw it, was rubbing my eyes making sure it WAS Will Smith. Great
11
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Best twist ever
12
Léon (The Professional) 1994,  R)
13
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
14
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
15
Unforgiven 1992,  R)
16
Pale Rider 1985,  R)
17
Heartbreak Ridge 1986,  R)
18
High Plains Drifter 1973,  R)
19
Kelly's Heroes 1970,  PG)
20
Two Mules For Sister Sara 1970,  PG)
21
Mystic River 2003,  R)
22
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
23
Dirty Harry 1971,  R)
24
Paint Your Wagon 1969,  PG-13)
Paint Your Wagon
Whatever the bid is, I double it!

Great story, has everything, laughs, serious acting, singing. And Lee Marvin.
25
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
26
Hang 'em High 1968,  PG-13)
27
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
28
Thunderbolt and Lightfoot 1974,  R)
29
Flashback 1990,  R)
30
The Sting 1973,  PG)
31
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
32
Cool Hand Luke 1967,  PG)
Cool Hand Luke
Sometimes, nothin' is a pretty cool hand
33
The Snapper 1993,  R)
34
Stripes 1981,  R)
Stripes
Hilarious, Bill Murray, John Candy, Harold Ramis. Some classic stuff.
"Does anybody know any English?Yes, you sir." "Son of bitch, shit!"
35
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
Great soundtrack, gives you the feel of times.
36
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
37
Waking Ned Devine 1998,  PG)
38
The Butcher Boy 1997,  R)
The Butcher Boy
Brilliant movie. I have met PatMcCabe, had him in my car
39
Glory 1989,  R)
Glory
Superb movie, brilliant performances all round
40
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
One of my favorite movies of all time. A classic
41
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
Mike & Sully kick ass
42
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Excellent movie
43
Cat Ballou 1965,  Unrated)
Cat Ballou
Lee Marvin won a best actor oscar for this. easy to see why, he's brilliant.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments