Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. samandvel98
  2. Bernard and ...

what we all watch as a family and husband and wife....

  samandvel98's Rating My Rating
1
School of Rock 2003,  PG-13)
2
Rocky 1976,  PG)
3
Chris Rock: Bigger & Blacker 1999,  Unrated)
4
The Rock 1996,  R)
5
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
6
Lethal Weapon 4 1998,  R)
7
Head of State 2003,  PG-13)
8
I Think I Love My Wife 2007,  R)
9
Down to Earth 2001,  PG-13)
10
Camp Rock 2008,  G)
11
Rock Star 2001,  R)
12
Bottle Rocket 1996,  R)
13
RocketMan (Rocket Man) 1997,  PG)
14
Yes Man 2008,  PG-13)
15
Inkheart 2008,  PG)
16
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
17
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
18
Shrek 2001,  PG)
19
Toy Story 1995,  G)
20
The Mask 1994,  PG-13)
21
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
22
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
23
Toy Story 2 1999,  G)
24
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
25
Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2008,  G)
26
Robots 2005,  PG)
27
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
28
The Scorpion King 2002,  PG-13)
29
Batman Forever 1995,  PG-13)
30
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
31
21 2008,  PG-13)
32
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
33
Me, Myself & Irene 2000,  R)
34
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
35
The Damned United 2009,  R)
36
The Cable Guy 1996,  PG-13)
37
Spaceballs 1987,  PG)
38
Bewitched 2005,  PG-13)
39
To Die For 1995,  R)
40
Rob Van Dam: One of a Kind 2005,  Unrated)
41
Dick Tracy 1990,  PG)
42
Sudden Death 1995,  R)
43
The Eighth Day (Le Huitième Jour) 1996,  Unrated)
44
Alone in the Dark 1982,  R)
45
Wake of Death 2004,  R)
46
Chasing Destiny 2000,  PG-13)
47
XXX: The Return of Xander Cage 2012,  Unrated)
48
Minority Report 2002,  PG-13)
49
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
50
The Last Samurai 2003,  R)
51
Mission Impossible 1996,  PG-13)
52
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
53
Top Gun 1986,  PG)
54
Interview with the Vampire 1994,  R)
55
A Few Good Men 1992,  R)
56
Vanilla Sky 2001,  R)
57
Eyes Wide Shut 1999,  R)
58
Valkyrie 2008,  PG-13)
59
War of the Worlds 2005,  PG-13)
60
Days of Thunder 1990,  PG-13)
61
The Outsiders 1983,  PG)
62
Legend 1986,  PG)
63
The Firm 1993,  R)
64
Risky Business 1983,  R)
65
Far and Away 1992,  PG-13)
66
The Color of Money 1986,  R)
67
Without Limits 1998,  PG-13)
68
Endless Love 1981,  R)
69
Get Smart 2008,  PG-13)
70
Race to Witch Mountain 2009,  PG)
71
The Game Plan 2007,  PG)
72
Walking Tall 2004,  PG-13)
73
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
74
Doom 2005,  R)
75
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
76
Into the Blue 2005,  PG-13)
77
First Daughter 2004,  PG)
78
The Texas Chainsaw Massacre 2 1986,  R)
79
Futurama: Bender's Big Score 2007,  PG)
80
Through the Fire 2005,  G)
81
Love and Action in Chicago 1999,  R)
82
The Minority 2006,  Unrated)
83
Breaking Point 1976,  R)
84
Tangled 2002,  R)
85
Redemption 2003,  R)
86
WWF Rock Bottom: In Your House 1998,  Unrated)
87
WWF Judgment Day 2000,  Unrated)
88
WWF Vengeance ,  Unrated)
89
WWF Lita: It Just Feels Right 2001,  Unrated)
90
The Rock: Just Bring It! ,  Unrated)
91
WWF Unforgiven ,  Unrated)
92
WWF Survivor Series ,  Unrated)
93
WWF No Mercy ,  Unrated)
94
WWF King of the Ring ,  Unrated)
95
WWF Over the Edge ,  Unrated)
96
Knowing 2009,  PG-13)
97
Ghost Rider 2007,  PG-13)
98
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
99
National Treasure 2004,  PG)
100
Face/Off 1997,  R)
101
World Trade Center 2006,  PG-13)
102
Lord of War 2005,  R)
103
Con Air 1997,  R)
104
City of Angels 1998,  PG-13)
105
Next 2007,  PG-13)
106
The Family Man 2000,  PG-13)
107
Windtalkers 2002,  R)
108
The Wicker Man 2006,  PG-13)
109
8MM 1999,  R)
110
The Life of David Gale 2003,  R)
111
Snake Eyes 1998,  R)
112
Raising Arizona 1987,  PG-13)
113
The Weather Man 2005,  R)
114
It Could Happen to You 1994,  PG)
115
Wild At Heart 1990,  R)
116
Peggy Sue Got Married 1986,  PG)
117
Shadow of the Vampire 2000,  R)
118
Valley Girl 1983,  R)
119
Trapped in Paradise 1994,  PG-13)
120
Vampire's Kiss 1989,  R)
121
Kiss of Death 1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments