My Favorite Movies


  saman1008's Rating My Rating
1
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
Tristan & Isolde
Sniff! Sniff!!
2
Kingdom of Heaven 2005,  R)
3
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
I never imagined I would like this movie as much as I do......Definately one of my favourite movies ever!!
4
The Notebook 2004,  PG-13)
5
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
I love this movie !!! One of my fav. movies takes me back all the way to 1985!!
6
Braveheart 1995,  R)
7
Derailed 2005,  R)
8
Beyond Borders 2003,  R)
9
Serendipity 2001,  PG-13)
10
King Arthur 2004,  PG-13)
11
Cold Mountain 2003,  R)
12
The Amityville Horror 2005,  R)
13
The Saint 1997,  PG-13)
14
We Were Soldiers 2002,  R)
15
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
16
Steel Magnolias 1989,  PG)
17
Sky Captain and the World of Tomorrow 2004,  PG)
18
Just Friends 2005,  PG-13)
19
The Way We Were 1973,  PG)
20
Bicentennial Man 1999,  PG)
21
Spy Game 2001,  R)
22
Indecent Proposal 1993,  R)
23
Closer 2004,  R)
24
Signs 2002,  PG-13)
25
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
26
Quills 2000,  R)
27
Cars 2006,  G)
28
The Sure Thing 1985,  PG-13)
29
The Passion of the Christ 2004,  R)
30
Gladiator 2000,  R)
31
Inside Man 2006,  R)
32
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
33
Sleepy Hollow 1999,  R)
34
Glory 1989,  R)
35
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
36
Not Without My Daughter 1990,  PG-13)
37
Donnie Brasco 1997,  R)
38
The Recruit 2003,  PG-13)
39
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
40
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
41
From Hell 2001,  R)
42
The Devil's Advocate 1997,  R)
43
Insomnia 2002,  R)
44
Conspiracy Theory 1997,  R)
45
Scarface 1983,  R)
46
The Godfather 1972,  R)
47
The Godfather, Part III 1990,  R)
48
The Godfather, Part II 1974,  R)
49
The Matrix Revolutions 2003,  R)
50
The Matrix 1999,  R)
51
Carlito's Way 1993,  R)
52
Raging Bull 1980,  R)
53
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
54
Pan's Labyrinth 2006,  R)
55
The Ant Bully 2006,  PG)
56
The Departed 2006,  R)
57
Children of Men 2006,  R)
58
My Life 1993,  PG-13)
My Life
Made me Cry!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments