Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. salilmp
  2. Salil

Give list a short description

  salilmp's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
All were brilliant
2
Philadelphia 1993,  PG-13)
3
Charlie Wilson's War 2007,  R)
Charlie Wilson's War
deserved atleast the best supporting actor award for phillip seymor hoffman
4
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
i willl not illegally download this movie LOL
5
The Magnificent Seven 1960,  R)
The Magnificent Seven
saw it loved it
6
American Gangster 2007,  R)
American Gangster
denzel washington all the way
7
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
one of the most brilliant movies i have ever seen
8
Road Trip 2000,  R)
Road Trip
hahahahah
9
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
i jus love studio ghibli movies
10
Chakushin Ari (One Missed Call) 2004,  R)
Chakushin Ari (One Missed Call)
if you like good horror, this is an ideal one for u
11
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
Koroshiya 1 (Ichi the Killer)
gore fest
12
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
ALL HAIL TO MR Daniel Day Lewis
13
Katyn 2007,  Unrated)
Katyn
my first andrzej wajda film.
14
Judgment at Nuremberg 1961,  Unrated)
Judgment at Nuremberg
brilliant performances, especially a poweful one from Maximilian Schell as the defence attorney and a cameo by Judy Garland
15
Strangers on a Train 1951,  PG)
Strangers on a Train
if u love old classics and hitchcock movies, then watch, otherwise there are chances you will be disappointed
16
Anatomy of a Murder 1959,  G)
Anatomy of a Murder
well if u wanna be a lawyer, here's ur inspiration
17
The Third Man 1949,  Unrated)
18
The Maltese Falcon 1941,  PG)
The Maltese Falcon
humphrey bogart proves it over and over again....
19
The Treasure of the Sierra Madre 1948,  Unrated)
The Treasure of the Sierra Madre
there is just humphrey bogart in this movie, i dont remember seeing anyone else
20
Casino 1995,  R)
Casino
scorsese deserved a statuette for dis 1
21
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Remember, remember
22
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
if u have a cool plot, good young actors, a brilliant director and michael caine's versatility, it is something of a prestige in itself
23
Rear Window 1954,  PG)
Rear Window
james stewart all the way :)
24
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
The Philadelphia Story
funny as hell, in a star studded cast
25
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
charles foster kane and rosebud all the way
26
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
well its mel brooks, whaddya expect :D
27
Rebecca 1940,  Unrated)
Rebecca
brilliant acting under a brilliant director
28
Hazaaron Khwaishein Aisi 2004,  Unrated)
Hazaaron Khwaishein Aisi
one of the most brilliant hindi movies i have ever seen, i recommend this to every mature cinema watching person. great characters, equally good actors doing justice to their characters, great direction, overall a really great and brave film making, it reflects the government apathy towards providing basic amenities ot the rural poor and if they protest, their protests are "curbed". it shows the 70s india, but i dont think India in the 2nd decade of the 21st century has shown any signs of change its still relevant today and one can easily relate ones happenings in life to this great movie.
PS: great music as well...
29
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
i jus love studio ghibli movies. the imagination put onto canvas is simply brilliant, i as a child had imagined many such things and can relate to this movie.
30
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
heath ledger - brilliant
heath ledger - brilliant
heath ledger - brilliant
heath ledger - brilliant
heath ledger - brilliant
heath ledger - brilliant
heath ledger - brilliant

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments