Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Salba's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Absolutely amazing. I am a fan once again.
2
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
OHMYGOD!!! ...*faints*... Will Turner!!!

Hee hee... what?! I thought he was gonna die!
3
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
I love this one.. I just don't know why though.
4
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Orli Bloom. Nuff said.
5
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
This is so good. Plus its got Orli n Depp in it haha.
6
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
Is it a bird? Is it a plane? No. It's... a BDA!
7
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
The dog, whatever it's called, is well funny. The film's pretty good too :P
8
The Others 2001,  PG-13)
The Others
This actually freaked me out even though its only a 12 *shrug*
9
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
Dude, I loved Peter Pan anyways.
10
The Chorus (Les Choristes) 2005,  PG-13)
The Chorus (Les Choristes)
Whoa. touching.
11
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Yadda Yadda Yadda. Everybody writes the same thing for this film.
12
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
This is soo fetch!
13
One Hour Photo 2002,  R)
One Hour Photo
This is some freaky shit.
14
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
I'm sexy, I'm cute, I'm popular to boot... It WILL stay in your head, believe me.
15
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
''Your mom goes on a diet when she could just get like botox or something.'' Mwuhaha awesome movie.
16
Freaky Friday 2003,  PG)
Freaky Friday
''Privacy is a privlige Anna'' Why does this phrase stick with me?
17
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Might be in French but it was really good.
18
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
I can so speak Whale, ask anyone.
19
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
Boo is adorable don't cha think?

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments