Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  saktikedar's Rating My Rating
1
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead 1990,  PG)
2
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
5
Better Than Sex 2000,  R)
6
Kung Fu Hustle 2004,  R)
7
Gone With the Wind 1939,  G)
8
Eastern Promises 2007,  R)
9
300 2007,  R)
10
The Ghost And Mr. Chicken 1966,  Unrated)
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
13
The Princess Bride 1987,  PG)
14
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
15
Stigmata 1999,  R)
16
Kids in the Hall - Brain Candy 1996,  R)
17
Sixteen Candles 1984,  PG)
18
Weird Science 1985,  PG-13)
19
The Indian Runner 1991,  R)
20
Hidalgo 2004,  PG-13)
21
Pan's Labyrinth 2006,  R)
22
Labyrinth 1986,  PG)
23
Apocalypto 2006,  R)
24
Wonder Man 1945,  G)
25
The Brush-Off 2004,  Unrated)
26
Cosi 1996,  R)
27
Stiff 2004,  Unrated)
28
The Court Jester 1956,  Unrated)
29
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
30
The Ghost and Mrs. Muir 1947,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments