My Favorite Movies


  sakonster's Rating My Rating
1
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
3
Taxi Driver 1976,  R)
4
The Seventh Seal ,  Unrated)
5
Lost In Translation 2003,  R)
6
Apocalypse Now 1979,  R)
7
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
8
GoodFellas 1990,  R)
9
Trainspotting 1996,  R)
10
Snatch 2001,  R)
11
Velvet Goldmine 1998,  R)
12
Uccellacci e uccellini (Hawks and Sparrows) 1965,  Unrated)
13
Chinatown 1974,  R)
14
A Clockwork Orange 1971,  R)
15
Annie Hall 1977,  PG)
16
Dead Poets Society 1989,  PG)
17
The Big Lebowski 1998,  R)
18
Fight Club 1999,  R)
19
Pulp Fiction 1994,  R)
20
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
21
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
22
Reservoir Dogs 1992,  R)
23
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
24
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
25
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
26
High Fidelity 2000,  R)
27
Akira 1988,  R)
28
Blade Runner 1982,  R)
29
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) 1979,  PG)
30
Dracula 1931,  Unrated)
31
The Great Dictator 1940,  G)
32
Batman 1989,  PG-13)
33
Full Metal Jacket 1987,  R)
34
Citizen Kane 1941,  PG)
35
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
36
Mulholland Drive 2001,  R)
37
Clerks 1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments