My Favorite Movies
| sainlo's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Quinceañera (Echo Park, L.A.) 2006, R) |
|
| 2 |
Crash 2005, R) |
|
| 3 |
Latter Days 2003, R) |
|
| 4 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 5 |
Dark Water 2002, PG-13) |
|
| 6 |
Perfume: The Story of a Murderer 2006, R) |
|
| 7 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 8 |
Re-cycle (Gwai wik) 2008, R) |
|
| 9 |
Crank 2006, R) |
|
| 10 |
Pulse (Kairo) 2001, R) |
|
| 11 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 12 |
The Grudge 2004, PG-13) |
|
| 13 |
Che ne sarà di noi 2004, Unrated) |
|
| 14 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 15 |
Respiro 2002, PG-13) |
|
| 16 |
Saw III 2006, R) |
|
| 17 |
The Departed 2006, R) |
|
| 18 |
Central Station (Central do Brasil) 1998, R) |
|
| 19 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 20 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 21 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 22 |
Me and You and Everyone We Know 2004, R) |
|
| 23 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 24 |
Transporter 2 2005, PG-13) |
|
| 25 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 26 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 27 |
Underworld 2003, R) |
|
| 28 |
Three (Survival Island) 2006, Unrated) |
|
| 29 |
Blade 1998, R) |
|
| 30 |
The Grudge 2 2006, PG-13) |
|
| 31 |
The Village 2004, PG-13) |
|
| 32 |
Ju-on: The Grudge 2 (Ju-on 2) 2003, R) |
|
| 33 |
The Eye (Gin gwai) 2002, R) |
|
| 34 |
Out of Time 2003, PG-13) |
|
| 35 |
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003, R) |
|
| 36 |
Insomnia 2002, R) |
|
| 37 |
Babel 2006, R) |
|
| 38 |
Maria Full of Grace 2003, R) |
|
| 39 |
Maid in Manhattan 2002, PG-13) |
|
| 40 |
Eight Below 2006, PG) |
|
| 41 |
Take the Lead 2006, PG-13) |
|
| 42 |
Dhoom 2 (Dhoom:2) 2006, Unrated) |
|
| 43 |
Universal Soldier 1992, R) |
|
| 44 |
300 2007, R) |
|
| 45 |
Prey 2007, R) |
|
| 46 |
Sunshine 2007, R) |
|
| 47 |
Transylvania 2006, Unrated) |
|
| 48 |
Treasure Raiders 2007, PG-13) |
|
| 49 |
Cry Wolf 2005, PG-13) |
|
| 50 |
The Bubble (Ha Buah) 2006, Unrated) |
|
| 51 |
Bordertown 2007, R) |
|
| 52 |
Awake 2007, R) |
|
| 53 |
Pa-Ra-Da 2008, Unrated) |




















































