My Favorite Movies


  Sailorvive's Rating My Rating
1
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Hilarious! I never laughed so much during a movie :D not ot mention the great re-play value, I can put this on repeat and find something new every time.
Gotta love Tobey Maguire's cameo, and "The Fear" creeping up on Gonzo in the circus. I wonder if "Where the Buffalo Roam" is just as good? since it is another depiction of Hunter S. Thompson, so many movies so little time =^_~=
2
The Big Lebowski 1998,  R)
3
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
4
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
Little Shop of Horrors
Absolutely love this musical, and have seen the play as well. Rick Moranis is very nerdy & funny. The lovely Ellen Greene as Audrey couldn't play a more perfect role. Steve Martin like you've never seen him. Big disappointment when I found out that the original ending where Audrey II spreads through New York city, but I suppose they didn't have CGI back then, I hope they can remake it someday, without excluding the quirkiness of this version (not the original version that Jack Nicholson starred in black & white).
5
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
6
Across the Universe 2007,  PG-13)
7
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
I got to see this movie for a private casting before it was shown to the public, and I was very impressed. For a low-key name like Consantine films, they made a good name for themselves. Milla Jovovich played a great Alice, and I have watched this movie countless times since its been out on DVD. The 2nd one, thats another story...
8
Team America - World Police 2004,  R)
9
Batman Forever 1995,  PG-13)
10
Rat Race 2001,  PG-13)
11
Sin City 2005,  R)
12
Grindhouse 2007,  R)
13
School of Rock 2003,  PG-13)
14
Super Troopers 2002,  R)
15
Pineapple Express 2008,  R)
16
Tommy 1975,  PG)
17
Equilibrium 2002,  R)
18
The Matrix 1999,  R)
19
V for Vendetta 2006,  R)
20
Pulp Fiction 1994,  R)
21
Beetlejuice 1988,  PG)
22
The Dark Knight 2008,  PG-13)
23
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
I have seen this movie like 100 times or more, and have read the sequel. This is one of the best movies ever, the Soundtrack enhances tehe experience, and makes you feel like you are in his era. His sheer dumb luck & his genuine good heart makes you really connect with him.
24
The 'Burbs 1989,  PG)
25
Labyrinth 1986,  PG)
26
Red Dragon 2002,  R)
27
Spirited Away 2001,  PG)
28
Perfect Blue 1997,  R)
29
A Clockwork Orange 1971,  R)
30
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
31
Zoolander 2001,  PG-13)
32
The Other Sister 1999,  PG-13)
33
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
34
I Am Sam 2001,  PG-13)
35
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments