Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  saieerr's Rating My Rating
1
King Kong 2005,  PG-13)
2
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
touchy
3
American Pie 1999,  R)
4
Scary Movie 2000,  R)
5
Step Up 2006,  PG-13)
6
Finding Nemo 2003,  G)
7
Saw II 2005,  R)
8
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
9
Saw III 2006,  R)
10
Saw 2004,  R)
11
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
12
The Longest Yard 2005,  PG-13)
13
White Chicks 2004,  PG-13)
14
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
15
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
16
50 First Dates 2004,  PG-13)
17
Shrek 2001,  PG)
18
A Cinderella Story 2004,  PG)
19
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
funny
20
Scary Movie 2 2001,  R)
21
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
22
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
23
Click 2006,  PG-13)
24
Happy Feet 2006,  PG)
25
Tarzan, the Ape Man 1981,  R)
26
In the Cut 2003,  R)
27
Lawyer Lawyer (Suen sei cho) 1997,  Unrated)
28
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002,  G)
Spirit - Stallion of the Cimarron
very nice movie
29
Ice Age 2002,  PG)
30
Tarzan 1999,  G)
31
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
32
Blind Date 1987,  PG-13)
33
Adam & Steve 2005,  R)
34
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
35
Guru 2007,  Unrated)
36
Kal Ho Naa Ho 2003,  Unrated)
37
Pinjar 2003,  Unrated)
Pinjar
my fav writer ...
love this novel
38
Woh Lamhe 2005,  Unrated)
39
Black 2005,  Unrated)
Black
very nice movie...
loved acting of rani
40
Family 2005,  Unrated)
41
Umrao Jaan 2005,  Unrated)
42
Sarkar 2005,  Unrated)
43
Parineeta 2005,  G)
44
Rang De Basanti (Paint it Yellow) 2005,  Unrated)
45
Straight From the Heart (Hum Dil De Chuke Sanam) 1999,  Unrated)
46
Dil Chahta Hai 2001,  Unrated)
47
Hum Aapke Hain Koun...! (What Am I to You...!) 1994,  Unrated)
48
Hum Tum 2004,  Unrated)
49
Shabd 2004,  Unrated)
50
Lage Raho Munna Bhai 2006,  PG)
51
Munna Bhai M.B.B.S. (Munnabhai M.B.B.S.) 2003,  Unrated)
Munna Bhai M.B.B.S. (Munnabhai M.B.B.S.)
da movie is funny nd kwel
52
The Old Man and the Sea 1990,  Unrated)
The Old Man and the Sea
this is the best movie i have ever seen
nd love this novel
53
The Old Man and the Sea 1958,  Unrated)
54
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
Seven Years in Tibet
i love this movie
simply best
55
Aladdin 1992,  G)
56
Aladdin and the King of Thieves 1999,  G)
57
Bas Ek Pal 2006,  Unrated)
Bas Ek Pal
poor movie...
58
Mystic River 2003,  R)
Mystic River
Not bad
59
No Way Out 1987,  R)
60
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
61
Honeymoon Travels Pvt. Ltd. 2007,  Unrated)
Honeymoon Travels Pvt. Ltd.
fun movie
62
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
Bend It Like Beckham
KweL mOvIE
63
Namastey London 2007,  Unrated)
Namastey London
Boring
64
Humko Deewana Kar Gaye 2006,  Unrated)
65
Bhagam Bhag 2005,  Unrated)
Bhagam Bhag
fun movie just loved it
66
Shrek the Third 2007,  PG)
67
Shiva 2006,  Unrated)
68
Touch of Pink 2003,  R)
69
Hamam (Steam: The Turkish Bath) 1997,  Unrated)
70
Arabian Nights 2000,  Unrated)
71
Raqeeb - Rivals in Love ,  Unrated)
Raqeeb - Rivals in Love
So So ..
72
Ta Ra Rum Pum 2007,  Unrated)
Ta Ra Rum Pum
very kwel movie
i like it
73
Epic Movie 2007,  PG-13)
74
Life in a... Metro 2007,  Unrated)
75
Cheeni Kum (Less Sugar) 2007,  Unrated)
76
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
77
Chak De! India 2007,  Unrated)
Chak De! India
Loved the movie
78
Partner 2007,  Unrated)
Partner
Bakwas...
79
Dus Kahaniyaan 2007,  Unrated)
Dus Kahaniyaan
best movie so far
80
Aaja Nachle 2007,  Unrated)
81
Pocahontas 1996,  G)
82
Pocahontas II - Journey to a New World 1998,  Unrated)
83
Om Shanti Om 2007,  Unrated)
84
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
85
Just My Luck 2006,  PG-13)
86
Blind Dating 2007,  PG-13)
87
Blind Dating 2007,  PG-13)
88
Blonde and Blonder 2007,  PG-13)
89
Love Actually 2003,  R)
90
Along Came Polly 2004,  PG-13)
Along Came Polly
gud movie
91
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
92
Twilight 2008,  PG-13)
93
City of Angels 1998,  PG-13)
94
The Lake House 2006,  PG)
95
Ella Enchanted 2004,  PG)
96
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
97
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
98
Sweet November 2001,  PG-13)
99
A Lot Like Love 2005,  PG-13)
100
Road House 1989,  R)
101
Bride and Prejudice 2004,  PG-13)
102
French Kiss 1995,  PG-13)
103
Transformers 2007,  PG-13)
104
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
105
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
106
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
107
The Jungle Book 1967,  G)
108
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
109
Cars 2006,  G)
110
Speed 1994,  R)
111
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
112
Fantastic Four 2005,  PG-13)
113
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
114
Mulan 1998,  G)
115
George of the Jungle 1997,  PG)
116
Night at the Museum 2006,  PG)
117
Shaun of the Dead 2004,  R)
118
The Notebook 2004,  PG-13)
119
Good Luck Chuck 2007,  R)
120
Julie & Julia 2009,  PG-13)
Julie & Julia
watchd tht movie for meryl streep and she did great job
she is wonderful and just loved it
121
Possession 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments