My Favorite Movies


  sahopson's Rating My Rating
1
The Sound of Music 1965,  G)
2
The Godfather 1972,  R)
3
The Godfather, Part II 1974,  R)
4
American Beauty 1999,  R)
5
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
6
The Shawshank Redemption 1994,  R)
7
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
8
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
9
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
10
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
11
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
12
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
13
The Departed 2006,  R)
14
Saving Private Ryan 1998,  R)
15
Once Upon a Time in America 1984,  R)
16
Little Women 1994,  PG)
17
Fight Club 1999,  R)
18
Forrest Gump 1994,  PG-13)
19
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
20
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
21
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
22
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
23
Heat 1995,  R)
24
Gladiator 2000,  R)
25
GoodFellas 1990,  R)
26
Blade Runner 1982,  R)
27
The Lord of the Rings 1978,  PG)
28
Hud 1963,  Unrated)
29
The Deer Hunter 1978,  R)
30
Cast Away 2000,  PG-13)
31
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
32
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
33
Rear Window 1954,  PG)
34
Back to the Future 1985,  PG)
35
Apocalypse Now 1979,  R)
36
Cool Hand Luke 1967,  PG)
37
Munich 2005,  R)
38
American Psycho 2000,  R)
39
Serendipity 2001,  PG-13)
40
The Elephant Man 1980,  PG)
41
Walk the Line 2005,  PG-13)
42
Scarface 1983,  R)
43
Taxi Driver 1976,  R)
44
Memento 2000,  R)
45
Seven (Se7en) 1995,  R)
46
L.A. Confidential 1997,  R)
47
Schindler's List 1993,  R)
48
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
49
Half Nelson 2006,  R)
50
The Truman Show 1998,  PG)
51
Spider-Man 2002,  PG-13)
52
Labyrinth 1986,  PG)
53
American History X 1998,  R)
54
Pan's Labyrinth 2006,  R)
55
Chinatown 1974,  R)
56
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
57
Hook 1991,  PG)
58
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
59
Ed Wood 1994,  R)
60
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
61
The Princess Bride 1987,  PG)
62
The Shining 1980,  R)
63
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
64
Willow 1988,  PG)
65
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
66
Groundhog Day 1993,  PG)
67
Children of Men 2006,  R)
68
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
69
Batman Begins 2005,  PG-13)
70
Grease 1978,  PG)
71
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
72
Little Children 2006,  R)
73
Girl, Interrupted 1999,  R)
74
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
75
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
76
Office Space 1999,  R)
77
There's Something About Mary 1998,  R)
78
Rain Man 1988,  R)
79
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
80
Mystic River 2003,  R)
81
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
82
Terms of Endearment 1983,  PG)
83
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
84
The Breakfast Club 1985,  R)
85
Matchstick Men 2003,  PG-13)
86
As Good As It Gets 1997,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments