My Favorite Movies
| sahmadafifi's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 2 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 3 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 4 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 5 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 6 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 7 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 8 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 9 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 10 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 11 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 12 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 13 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 14 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 15 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 16 |
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008, PG-13) |
|
| 17 |
The Fugitive 1993, PG-13) |
|
| 18 |
Patriot Games 1992, R) |
|
| 19 |
Shogun 1980, Unrated) |



















