My Favorite Movies


  1. Saedom
  2. Philippe

25 favorite movies.

  Saedom's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange 1971,  R)
2
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
3
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
4
Citizen Kane 1941,  PG)
5
Eyes Wide Shut 1999,  R)
6
Pulp Fiction 1994,  R)
7
The Great Dictator 1940,  G)
8
Big Fish 2004,  PG-13)
9
The Eighth Day (Le Huitième Jour) 1996,  Unrated)
The Eighth Day (Le Huitième Jour)
This was simply a wonderful movie!
10
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
11
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
12
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
13
The Godfather 1972,  R)
14
Easy Rider 1969,  R)
15
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
16
Barry Lyndon 1975,  PG)
17
Modern Times 1936,  G)
18
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
19
The Party 1968,  PG)
20
Full Metal Jacket 1987,  R)
21
Toto le Héros (Toto the Hero) 1991,  PG)
Toto le Héros (Toto the Hero)
A great movie, the end seems obvious all the way, but it isn't.
22
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
23
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
24
Reservoir Dogs 1992,  R)
25
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments