My Favorite Movies
| sadaqmuriidi's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Khiladi 420 2000, Unrated) |
|
| 2 |
Ek Khiladi Ek Haseena 2005, Unrated) |
|
| 3 |
Main Hoon Na 2004, G) |
|
| 4 |
Main Prem Ki Diwani Hoon 2003, Unrated) |
|
| 5 |
Main Solah Baras Ki 1998, Unrated) |
|
| 6 |
Main Madhuri Dixit Banna Chahti Hoon! 2003, Unrated) |
|
| 7 |
Main Zinda Hoon 1988, Unrated) |
|
| 8 |
Namastey London 2007, Unrated) |
|
| 9 |
Jaan-E-Mann 2005, Unrated) |
|
| 10 |
Family 2005, Unrated) |
|
| 11 |
Phir Hera Pheri 2006, Unrated) |
|
| 12 |
Humko Deewana Kar Gaye 2006, Unrated) |
|
| 13 |
Dosti: Friends Forever , Unrated) |
|
| 14 |
Garam Masala 2005, PG) |
|
| 15 |
Waqt: The Race Against Time 2005, Unrated) |
|
| 16 |
Ab Tumhare Hawale Watan Saathiyo 2004, Unrated) |
|
| 17 |
Aitraaz 2004, Unrated) |
|
| 18 |
Mujhse Shaadi Karogi 2004, Unrated) |
|
| 19 |
Khakee (The Uniform) 2003, Unrated) |
|
| 20 |
Ajnabee 2001, Unrated) |
|
| 21 |
Hera Pheri 2000, Unrated) |
|
| 22 |
Aarzoo 1999, Unrated) |
|
| 23 |
Dil To Pagal Hai (The Heart Is Crazy) 1997, Unrated) |
|
| 24 |
Sapoot 1996, Unrated) |
|
| 25 |
Yeh Dillagi (The Game of Love) 1994, Unrated) |
|
| 26 |
Deedar (Seeing the Beloved's Face) 1992, Unrated) |
|
| 27 |
Dancer 1991, Unrated) |
|
| 28 |
Bewafaa 2004, Unrated) |
|
| 29 |
Bhagam Bhag 2005, Unrated) |
|
| 30 |
Heyy Babyy 2007, Unrated) |
|
| 31 |
Aankhen 2002, Unrated) |
|
| 32 |
Dhadkan 2000, Unrated) |
|
| 33 |
Aanachandam 2006, Unrated) |
|
| 34 |
Rainbow Raani 2006, R) |
|
| 35 |
A Belly Full of Dreams 2006, Unrated) |
|
| 36 |
Mother India 1957, G) |
|
| 37 |
Vidhaata 1982, Unrated) |
|
| 38 |
Pakeezah (Pure Heart) (Pure One) (The Pure) 1972, Unrated) |
|
| 39 |
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 2008, R) |
|
| 40 |
Kalankini Kankabati 1981, Unrated) |
|
| 41 |
Manoranjan 2006, Unrated) |
|
| 42 |
Roti Kapada Aur Makaan (Food, Clothing, and Shelter) 1974, Unrated) |
|
| 43 |
Mera Naam Joker (My Name is Joker) 1970, Unrated) |
|
| 44 |
Border 1997, R) |
|
| 45 |
Pyaar Ka Tarana (The Melody of Love) 1993, Unrated) |
|
| 46 |
Dhamaal 2007, Unrated) |
|
| 47 |
Godfather 2006, Unrated) |
|
| 48 |
Aap Mujhe Achche Lagne Lage 2002, Unrated) |
|
| 49 |
Sholay (Embers) (Flames) (Flames of the Sun) 1975, PG) |
|
| 50 |
Cry in the Dark (AFSPA, 1958) 2006, Unrated) |
|
| 51 |
Aishwarya 2006, Unrated) |
|
| 52 |
Kireedam 1989, Unrated) |
|
| 53 |
Chess 2006, Unrated) |
|
| 54 |
Soriyan 2006, Unrated) |
|
| 55 |
Sarhad Paar 2006, Unrated) |
|
| 56 |
Freaky Useless Spicy Story (Faltu Utpatang Chutpati Kahani) 2007, Unrated) |
|
| 57 |
Hello Brother 1999, Unrated) |
|
| 58 |
Lucky 2002, R) |
|
| 59 |
Andaz Apna Apna 1994, R) |
|
| 60 |
No Entry 2005, G) |
|
| 61 |
Hum Tumhare Hain Sanam 2002, Unrated) |
|
| 62 |
Har Dil Jo Pyar Karega 2000, Unrated) |
|
| 63 |
Dushman Duniya Ka 1996, Unrated) |
|
| 64 |
Karan Arjun 1995, Unrated) |
|
| 65 |
Salaam-e-Ishq 2007, Unrated) |
|
| 66 |
Hum Aapke Hain Koun...! (What Am I to You...!) 1994, Unrated) |
|
| 67 |
Kyon Ki 2005, Unrated) |
|
| 68 |
Tere Naam 2003, Unrated) |
|
| 69 |
Kahin Pyaar Na Ho Jaaye 2000, Unrated) |
|
| 70 |
Ek Ladka Ek Ladki 1992, Unrated) |
|
| 71 |
Saajan 1998, Unrated) |
|
| 72 |
Patthar Ke Phool 1991, Unrated) |
|
| 73 |
Marigold 2007, PG-13) |
|
| 74 |
Partner 2007, Unrated) |
|
| 75 |
Baabul 2005, Unrated) |
|
| 76 |
Kabul Express 2006, PG) |
|
| 77 |
Shaadi Karke Phas Gaya Yaar 2006, Unrated) |
|
| 78 |
Straight From the Heart (Hum Dil De Chuke Sanam) 1999, Unrated) |
|
| 79 |
Baghban 2003, Unrated) |
|
| 80 |
Phir Milenge 2004, Unrated) |
|
| 81 |
Tumko Na Bhool Paayenge 2002, Unrated) |
|
| 82 |
Jaanam Samjha Karo 1999, Unrated) |
|
| 83 |
Dil Tera Aashiq 1993, Unrated) |
|
| 84 |
Maine Pyar Kiya (I Fell In Love) (When Love Calls) 1990, Unrated) |
|
| 85 |
Saawariya 2007, PG) |
|
| 86 |
Dil Ne Jise Aapna Kaha 2004, Unrated) |
|
| 87 |
Chori Chori Chupke Chupke 2001, PG) |
|
| 88 |
A Mighty Heart 2007, R) |
|
| 89 |
Fool N Final 2007, Unrated) |
|
| 90 |
Qayamat Se Qayamat Tak 1988, Unrated) |
|
| 91 |
Hota Hai Dil Pyar Mein Paagal , Unrated) |
|
| 92 |
Swades 2004, Unrated) |
|
| 93 |
Kal Ho Naa Ho 2003, Unrated) |
|
| 94 |
Josh 2000, Unrated) |
|
| 95 |
Dil Chahta Hai 2001, Unrated) |
|
| 96 |
Gandhi, My Father 2007, Unrated) |
|
| 97 |
Aha! 2007, Unrated) |
|
| 98 |
Meridian 2007, Unrated) |
|
| 99 |
Fight Club: Members Only 2006, Unrated) |
|
| 100 |
Lakeer - Forbidden Lines 2004, Unrated) |
|
| 101 |
Chalte Chalte 2003, Unrated) |
|
| 102 |
Darna Mana Hai 2003, Unrated) |




















































































