My Favorite Movies


  sabrina2011's Rating My Rating
1
High School Musical 2006,  G)
2
High School Musical 2 2007,  G)
3
Click 2006,  PG-13)
4
RV 2006,  PG)
5
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
6
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
7
Sky High 2005,  PG)
8
Eragon 2006,  PG)
9
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
10
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
11
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Probably the best H.P. movie yet.
12
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Whoa! Rock this movi!
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
14
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
love it. one of the best hp movies yet.
15
Unaccompanied Minors 2006,  PG)
16
Jumanji 1995,  PG)
Jumanji
Might be old bt still good.
17
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
18
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
19
Firehouse Dog 2007,  PG)
20
Little Man 2006,  PG-13)
21
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
22
Mean Girls 2004,  PG-13)
23
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
24
The Even Stevens Movie 2003,  G)
25
Meet the Parents 2000,  PG-13)
26
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
27
Ice Princess 2005,  G)
28
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
29
Ice Age 2002,  PG)
30
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Love it!
31
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
AWESOME MOVIE. i heart shia and megan! ;))
32
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Like this.
33
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
34
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
35
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
36
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
37
Shrek 2001,  PG)
38
Shrek 2 2004,  PG)
39
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
Super funny.
40
Enchanted 2007,  PG)
Enchanted
Love this...
41
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
good. :)
42
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
Great!
43
Aquamarine 2006,  PG)
Aquamarine
For teens...like me! :D
44
Man of the Year 2006,  PG)
45
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
This is funny! Really! Watch it.
46
The Nanny Diaries 2007,  PG-13)
47
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
Great!
48
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
49
The Island 2005,  PG-13)
The Island
Something concerning genetics...which is one of my interests!
50
Pan's Labyrinth 2006,  R)
51
300 2007,  R)
52
Troy 2004,  R)
53
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
This is AWESOME!!!
54
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
this is awesome!
55
Enemy of the State 1998,  R)
56
Evan Almighty 2007,  PG)
57
Big Daddy 1999,  PG-13)
58
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
Watch this!
59
The Cheetah Girls 2 2006,  G)
60
Shrek 4-D (Shrek 3-D) 2003,  Unrated)
61
Jurassic Park 1993,  PG-13)
62
Disturbia 2007,  PG-13)
63
Saving Private Ryan 1998,  R)
64
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
65
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
Haha...!
66
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
Fun With Dick and Jane
Love this!
67
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
:)
68
Toy Story 1995,  G)
69
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
70
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
71
Are We Done Yet? 2007,  PG)
72
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
73
The Hot Chick 2002,  PG-13)
74
She's the Man 2006,  PG-13)
75
Anger Management 2003,  PG-13)
76
Balls of Fury 2007,  PG-13)
77
A Cinderella Story 2004,  PG)
78
The Longest Yard 2005,  PG-13)
79
The Game Plan 2007,  PG)
The Game Plan
Funny movie. watch this.
80
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Hehe...Watched this 7 times!
81
The Seeker: The Dark Is Rising 2007,  PG)
The Seeker: The Dark Is Rising
Like this...for fam & friends at the same time!
82
Dan in Real Life 2007,  PG-13)
Dan in Real Life
Yes!
83
Big 1988,  PG)
Big
this is one of the best movies ever!
84
The Prince and Me 2004,  PG)
85
The Break-Up 2006,  PG-13)
The Break-Up
funny!
86
27 Dresses 2008,  PG-13)
87
Chicken Little 2005,  G)
Chicken Little
funny!
88
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
i like this movie because of the cheerleading stuff...
89
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
American Pie Presents - Band Camp
this is funny!
90
In Her Shoes 2005,  PG-13)
In Her Shoes
this is really great!
91
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
this is awesome!
92
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
Ocean's Thirteen
really hilarious! :D
93
Richie Rich 1994,  PG)
Richie Rich
this is funny but best for kids. :]
94
The Emperor's New Groove 2000,  G)
The Emperor's New Groove
this is inspiring. :]
95
The Parent Trap 1998,  PG)
96
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
A really crazy movie!
97
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
98
The Prestige 2006,  PG-13)
99
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
100
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
101
Just Married 2003,  PG-13)
102
The Parent Trap 1961,  G)
103
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
104
Revenge of the Nerds 1984,  R)
105
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
106
The Longest Yard 1974,  R)
107
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
108
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
:))
109
Legally Blonde 2001,  PG-13)
110
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
Nice one!
111
Independence Day 1996,  PG-13)
112
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
113
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
114
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
115
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
116
Just My Luck 2006,  PG-13)
117
Ella Enchanted 2004,  PG)
118
Night at the Museum 2006,  PG)
119
Shark Tale 2004,  PG)
120
American Pie 2 2001,  R)
121
Mission Impossible 1996,  PG-13)
122
Twister 1996,  PG-13)
Twister
A great "diskartehan" movie.
123
Elf 2003,  PG)
124
Madagascar 2005,  PG)
Madagascar
Funny.
125
The Incredibles 2004,  PG)
126
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
127
Scary Movie 2000,  R)
128
50 First Dates 2004,  PG-13)
129
Pretty Woman 1990,  R)
130
Gladiator 2000,  R)
131
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
132
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
133
Wedding Crashers 2005,  R)
134
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Great.
135
War of the Worlds 2005,  PG-13)
136
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
Corny but cool na rin at the same time.
137
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
:)
138
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
Rock out with this movie!
139
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
Love this...Funny enough to make your stomach ache for hours!
140
Hannah Montana/Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert Tour 2008,  G)
Hannah Montana/Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert Tour
Great!
141
Baby Mama 2008,  PG-13)
Baby Mama
Nice.
142
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
The Forbidden Kingdom
Great! :D
143
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
Just fine.
144
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) 2009,  PG)
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3)
totally great. better than the last. can you believe it? ;]
145
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
THE MOST AMAZING FILM I"VE EVER WATCHED, EVER!!! :D
146
Inkheart 2008,  PG)
Inkheart
Although they changed the plot, I still like it.
147
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
it lacks the passion between bella and edward... x[
148
Hotel for Dogs 2009,  PG)
Hotel for Dogs
well, its a teen movie and i'm a teen. get the picture? cx
149
Wild Child 2009,  PG-13)
Wild Child
yeah! i want her life! it's soo freakin' awesome.
150
Revolutionary Road 2008,  R)
Revolutionary Road
cannot watch this, they said. ;p
151
Milk 2008,  R)
Milk
this is really inspiring. :)
152
Valentine's Day 2010,  PG-13)
Valentine's Day
AWESOME movie. :D
153
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
LOVE it. <3
154
Alice in Wonderland 2010,  PG)
Alice in Wonderland
great movie! :D
155
Sex and the City 2008,  R)
Sex and the City
watched it. haha. :p

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments