My Favorite Movies


  sabraul07's Rating My Rating
1
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Brilliant movie...I've ever seen...But what astounds me the most is the portrayal of heath ledger as The Joker..It was awesome and tremendous...He should be the candidate as the best villain of the decade. The plot line of the story and the action packed just incredible...Hey if u haven't watch it..make sure set a time for it.
2
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Another mob movies..You have to had it in your dvd collection.
3
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
This gotta to be the best movie i've ever seen...Hope there will be the next Potc and also a very funny movie indeed...Johnny depp and Keira Knightley are the best..
4
Scarface 1983,  R)
Scarface
The all time gangster movie...Who would not like Mr TONY MONTANA.
5
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
6
Inception 2010,  PG-13)
Inception
Mind-Blowing movie....Perhaps one of my favourites movies in 2010...the cast was good...Leonardo Dicaprio never fails to impress me...i already marked him as one of the best actor in movie buisness today..alongside Johnny Depp..Will Smith..Brad Pitt.....The story line was Superb..
7
Saw 2004,  R)
Saw
This movie has a perfect and awesome twist..I just love a movie with a twist in the end.
8
Troy 2004,  R)
Troy
Oh man....this is the best Brad Pitt movie ever aside from fight club,snatch,seven or even the ocean's....only he can potray as Achilles.
9
Fight Club 1999,  R)
10
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
I really like this movie....In this movie...i love the character Saladin...
11
The Message 1976,  PG)
12
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
This movie is awesome...it really show courage and the means of what they are fighting for.
13
John Q 2001,  PG-13)
John Q
This is a very heart warming movie..Watch it..
14
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) 1993,  R)
Blood In, Blood Out (Bound by Honor)
Another gangster movie...VATOLOCCO BABY!!!!
15
Mobsters 1991,  R)
Mobsters
This movie is all about the infamous Mr LUcky LucianO...Cool MOvie..An excellent mob movie
16
A Time to Kill 1996,  R)
17
Saw III 2006,  R)
18
Spider-Man 2002,  PG-13)
19
Ghost Rider 2007,  PG-13)
20
Saw II 2005,  R)
21
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
Another story with a great story line and an incredible twist...just got to love a story with a great twist...
22
The Departed 2006,  R)
The Departed
What 2 say??? Brilliant is the word.
23
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1
What a movie...i really enjoyed it...this is the 1st harry potter movie that follow the book closely...Great!!!! Congrats to the Cast and especially the Director..It's just how I imagine it to be...Superb Perfomance...For me...one have to read the book to enjoy the movie...Really...Magnificient...
24
The Prestige 2006,  PG-13)
25
Braveheart 1995,  R)
26
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
27
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
28
The 13th Warrior 1999,  R)
29
The Devil's Advocate 1997,  R)
30
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
31
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
This story has a slow build up but it has an awesome twist...This is a great movie.
32
Apocalypto 2006,  R)
33
The Number 23 2007,  R)
The Number 23
THis is an Awesome movie...It is really "two thumbs up"...Has an Incredible twist..U have to see it..What a great actor Jim Carrey is...
34
Nick of Time 1995,  R)
35
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
What a great movie..very moving and inspiring..no wonder it won so many awards.
36
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
I wish that they can follow just like in the books..The final battle scene was supposed to be there...Btw i like how Harry and Ginny relationship in the movie better than the book..but i still prefer more on the details of the book should be put inside the movie..But anyway..i still like it and can't wait for deathly hollows..just hope it follows as the book and it will be awesome..!! But bravo on the dark settings of the movie it really tells the plot and atmosphere the movie..cool.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments