My Favorite Movies


  rydikulez's Rating My Rating
1
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
A new look to the Transformers universe
2
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
So much great action sequence. Awesome stunt for an old man. You Rock My Socks Bruce Willis
3
Swordfish 2001,  R)
Swordfish
Love the movie for the action and the twist
4
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
5
300 2007,  R)
6
Balls of Fury 2007,  PG-13)
Balls of Fury
I love it, the humor are outrageous. And Maggie Q is hot in that Cheongsam
7
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
8
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
9
X-Men 2000,  PG-13)
10
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
11
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
12
Shrek 2001,  PG)
Shrek
All time best favourite twist to fairy tale
13
Shrek 2 2004,  PG)
14
Shrek the Third 2007,  PG)
15
Spider-Man 2002,  PG-13)
16
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
17
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
18
Batman 1989,  PG-13)
19
Batman Returns 1992,  PG-13)
20
Batman Begins 2005,  PG-13)
21
Batman: Mask Of The Phantasm 1993,  PG)
22
Hellboy 2004,  PG-13)
23
Daredevil 2003,  PG-13)
24
Blade 1998,  R)
25
Blade II 2002,  R)
26
Blade: Trinity 2004,  R)
27
Road to Perdition 2002,  R)
28
DOA: Dead or Alive 2007,  PG-13)
29
Shaun of the Dead 2004,  R)
30
Hot Fuzz 2006,  R)
31
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
32
Sepet (Chinese Eye) 2004,  Unrated)
Sepet (Chinese Eye)
The best malay movie ever produced
33
Gubra (Anxiety) 2006,  Unrated)
Gubra (Anxiety)
The best sequel to the best malay movie ever created
34
Mukhsin 2006,  Unrated)
35
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
36
Taxi 1998,  Unrated)
Taxi
Top favourite Foreign Action Movie
37
Taxi 2 2000,  Unrated)
38
Taxi 3 2003,  Unrated)
39
The Chorus (Les Choristes) 2005,  PG-13)
40
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
41
Little Red Flowers (Kan shang qu hen mei) 2005,  Unrated)
42
Yamakasi - Les samouraďs des temps modernes 2001,  Unrated)
43
Les fils du vent (Sons of the Wind) (The Great Challenge) (Yamakasi vs. Ong Bak) 2004,  PG-13)
44
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
45
The Gods Must Be Crazy 1981,  PG)
46
The Gods Must Be Crazy II 1990,  PG)
47
Casino Royale 2006,  PG-13)
48
Die Another Day 2002,  PG-13)
49
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
Favourite movie spoof
50
Scary Movie 2 2001,  R)
51
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
52
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
53
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
54
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
55
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
56
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
57
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
58
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
59
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
60
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
61
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
62
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
63
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
64
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
65
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
66
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
67
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
68
Steamboy 2004,  PG-13)
69
Romeo Must Die 2000,  R)
70
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
71
Eurotrip 2004,  R)
72
Honey 2003,  PG-13)
73
Big Daddy 1999,  PG-13)
74
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
Damn Funny but Too Short
75
Futurama: Bender's Big Score 2007,  PG)
Futurama: Bender's Big Score
The Movie's as good as the show. Missed the series.
76
The Spongebob Squarepants Movie 2004,  PG)
77
The Emperor's New Groove 2000,  G)
78
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
79
War of the Buttons 1994,  PG)
80
Lord of the Flies 1990,  R)
81
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
82
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
83
Identity 2003,  R)
84
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
85
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
86
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
87
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
88
The Mummy 1999,  PG-13)
89
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
90
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
91
Not Another Teen Movie 2001,  R)
92
Sleepy Hollow 1999,  R)
93
Spice World 1997,  PG)
94
Simply Irresistible 1999,  PG-13)
95
Cruel Intentions 1999,  R)
96
Happily N'ever After 2006,  PG)
97
Scooby-Doo 2002,  PG)
98
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
99
American Pie 1999,  R)
100
American Pie 2 2001,  R)
101
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
102
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
103
American Wedding 2003,  R)
104
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
105
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
106
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
107
Armageddon 1998,  PG-13)
108
Back to the Future 1985,  PG)
109
Back to the Future Part II 1989,  PG)
110
Back to the Future Part III 1990,  PG)
111
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
112
Bring It On 2000,  PG-13)
113
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
114
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
115
Click 2006,  PG-13)
116
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
117
Dreamgirls 2006,  PG-13)
118
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
119
Face/Off 1997,  R)
120
Forrest Gump 1994,  PG-13)
121
Four Brothers 2005,  R)
122
Ghost Rider 2007,  PG-13)
123
The Last Castle 2001,  R)
124
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
125
Happy Feet 2006,  PG)
126
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
127
Step Up 2006,  PG-13)
128
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
129
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
130
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
131
Ice Age 2002,  PG)
132
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
133
Interview with the Vampire 1994,  R)
134
Jurassic Park 1993,  PG-13)
135
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
136
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
137
The Craft 1996,  R)
138
Little Nicky 2000,  PG-13)
139
Mean Girls 2004,  PG-13)
140
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
141
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
142
Pan's Labyrinth 2006,  R)
143
Queen of the Damned 2002,  R)
144
Buffy the Vampire Slayer 1992,  PG-13)
145
Resident Evil 2002,  R)
146
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
147
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
148
School of Rock 2003,  PG-13)
149
Seven (Se7en) 1995,  R)
150
Silent Hill 2006,  R)
151
Sin City 2005,  R)
152
Spirited Away 2001,  PG)
153
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
154
Take the Lead 2006,  PG-13)
155
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
156
The Terminator 1984,  R)
157
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
158
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
159
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
160
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
161
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
162
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
163
The Goonies 1985,  PG)
164
White Chicks 2004,  PG-13)
165
The Italian Job 2003,  PG-13)
166
The Matrix 1999,  R)
167
The Matrix Reloaded 2003,  R)
168
The Matrix Revolutions 2003,  R)
169
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
170
The Transporter 2002,  PG-13)
171
Transporter 2 2005,  PG-13)
172
There's Something About Mary 1998,  R)
173
Toy Story 1995,  G)
174
Toy Story 2 1999,  G)
175
A Bug's Life 1998,  G)
176
Finding Nemo 2003,  G)
177
Troy 2004,  R)
178
Underworld 2003,  R)
179
Underworld: Evolution 2006,  R)
180
V for Vendetta 2006,  R)
181
Fantastic Four 2005,  PG-13)
182
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
183
Hulk 2003,  PG-13)
184
The Way Home (Jibeuro) 2002,  PG)
185
Shutter (They Are Around Us) 2005,  R)
186
Ken Park 2002,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments