My Favorite Movies


  ryanrossfan13's Rating My Rating
1
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
i love the guy who kills all the women
2
The Covenant 2006,  PG-13)
The Covenant
It's an awsome movie.
3
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
i love vampire movies
4
Underworld: Evolution 2006,  R)
5
Underworld 2003,  R)
6
V for Vendetta 2006,  R)
7
Species II 1998,  R)
8
The Brotherhood 2 - Young Warlocks 2001,  Unrated)
9
Fly Away Home 1996,  PG)
10
The Fly 1986,  R)
11
The Fly II 1989,  R)
12
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
i love final fantasy :)
13
Sydney White 2007,  PG-13)
14
Eastern Promises 2007,  R)
15
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
it was awsome
16
August Rush 2007,  PG)
17
Devil's Pond 2003,  R)
18
Phantoms 1998,  R)
19
Sssssss 1973,  PG)
Sssssss
i love this movie especially
20
A Kid in Aladdin's Palace 1998,  PG)
21
Prom Night 2008,  PG-13)
Prom Night
i was AWSOME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
22
Poison Ivy 1992,  R)
23
Wild Things 1998,  R)
24
Hollow Man 2000,  R)
25
Romeo Must Die 2000,  R)
26
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
27
Lord of the Flies 1990,  R)
Lord of the Flies
it's so sad
28
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
I LOVE THIS MOVIE!!!!!!!!!!!!!!! :)
29
Camp Rock 2008,  G)
30
Persuasion 1995,  PG)
31
The Moon-Spinners 1964,  PG)
32
The Cat and the Canary 1978,  R)
33
Get Smart 2008,  PG-13)
34
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
the most AWSOME movie ever!!
35
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
36
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
it was awsome :]
37
The Sisterhood of the Traveling Pants 2 2008,  PG-13)
The Sisterhood of the Traveling Pants 2
it's different from the book
38
Valentine 2001,  R)
39
The Notebook 2004,  PG-13)
40
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
41
Wedding Crashers 2005,  R)
42
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
43
Forrest Gump 1994,  PG-13)
44
The Matrix 1999,  R)
45
Finding Nemo 2003,  G)
46
Shrek 2001,  PG)
47
Transformers 2007,  PG-13)
48
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
49
Grease 1978,  PG)
50
Mean Girls 2004,  PG-13)
51
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
52
A Walk to Remember 2002,  PG)
53
Sin City 2005,  R)
54
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
55
50 First Dates 2004,  PG-13)
56
Little Miss Sunshine 2006,  R)
57
Batman Begins 2005,  PG-13)
58
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
it's really funny :)
59
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
60
Remember the Titans 2000,  PG)
61
Little Ashes 2008,  R)
62
Possession 2007,  PG-13)
63
Underworld: The Rise of the Lycans 2009,  R)
Underworld: The Rise of the Lycans
I LOVE THIS MOVIE!!!!!!!!!!!!!!
64
Batman Forever 1995,  PG-13)
65
Grease 2 1982,  PG)
Grease 2
i really really love this one
66
Switch Killer 2002,  R)
67
Ginger Snaps 2000,  R)
68
Ginger Snaps Back - The Beginning 2004,  R)
69
Appurushîdo (Appleseed) 2004,  R)
Appurushîdo (Appleseed)
i really want to see this one because i only saw number 2 of the saga
70
Appleseed Saga: Ex Machina 2008,  PG-13)
Appleseed Saga: Ex Machina
i love this movie :) but nobody should be surprised because i LOVE anime and manga
71
Girl Play 2004,  Unrated)
72
Hello Mary Lou: Prom Night II 1987,  R)
73
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader 2010,  PG)
74
The Twilight Saga: Eclipse 2010,  PG-13)
75
X-Men: First Class 2011,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments