My Favorite Movies


  ryanconey's Rating My Rating
1
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
fuckin awesome movie, brilliant actin an directing and the best special effects and action movie ever, plus megan fox was hot, a classic speilberg an micheal bay movie
2
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
one of the best movies i have ever seen, the ending was great, he died a hero protecting his friend
3
The Departed 2006,  R)
The Departed
martin scorcessce's best movie and it was about the irish mafia, the best gangster movie.
4
Superbad 2007,  R)
Superbad
oh fuck were do i begin, a pure awesome movie reli funny an gd actin an the cops r the best they shud gt there own movie, 1 of the best comdies i hav seen in a long time
5
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
one of the best comedy movies
6
300 2007,  R)
300
the best sword movie since gladiator
7
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
an inspirational movie with deadly name, cast and director and one of my fave movies
8
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
the best diaster movie of my generation
9
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
jim carrey's funniest movie
10
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
brilliant movie, well acted an directed, the best one
11
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
really funny movie an homer is reli funny aswell
12
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
13
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
a legend of a movie, the ultimate gangster movie
14
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
were it all began!!!!
15
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
awesome movie an good action scenes
16
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
i dont no wat dis movie is about but jj abrams produces it so it must be good plus the trailer is awesome

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments