My Favorite Movies


  rvrsidhu's Rating My Rating
1
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies)
Beautifully tragic, tragically heartbreaking.
2
Christmas in August (Palwolui Christmas) 1998,  Unrated)
Christmas in August (Palwolui Christmas)
"Thanks for allowing me to leave with love in my heart"..........
3
Nae maeumui punggeum (The Harmonium in My Memory) 1999,  Unrated)
Nae maeumui punggeum (The Harmonium in My Memory)
Beautiful, touching movie about first love.
4
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
A BRUTAL AND BRILLIANT ASIAN FILM
5
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
"Laugh... and the world laughs with you"
- Unmissable -
You won't know whether to laugh or cry!
6
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
Mou gaan dou (Infernal Affairs)
The Infernal Affairs Trilogy is the Chinese equivalent of The Godfather Saga, a gangland epic that is both a tremendous artistic achievement and a pop culture phenomenon.
Presenting Part 1. A crime thriller of the absolute highest calibre
7
Infernal Affairs II 2003,  PG-13)
Infernal Affairs II
Spanning ten years, and likened to the Godfather trilogy, this is the Gangster epic of our time.
8
Infernal Affairs III (Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan) 2003,  PG-13)
Infernal Affairs III (Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan)
"Everything will be OK tomorrow."
- IT ALL ENDS HERE -
Climatic last installment for the best crime trilogy ever
9
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
Shaolin Soccer
Fantastically Hysterical!!!!
Shaolin Soccer is a masterstroke in Stephen Chow's already impressive catalogue of films that demands to be seen by everyone
10
Memories of Murder (Salinui chueok) 2003,  Unrated)
Memories of Murder (Salinui chueok)
Dark, disturbing and tragic character drama.
11
Shiri 1999,  R)
Shiri
Superb! Plays on Every Emotion.
Korean cinema at its best
12
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) 2005,  Unrated)
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng)
Brutal, breathtaking and brilliant.
A bloody masterpiece - a Bittersweet life
13
Boku no kanojo wa saibôgu (Cyborg Girl) (Cyborg She) 2008,  PG)
Boku no kanojo wa saibôgu (Cyborg Girl) (Cyborg She)
Something pretty special - a romantic comedy on a grand scale,

Fantastic film, great acting. Emotional and very serious at times with a great mix of comedy and romance. Great ending with a surprising twist which will warm and sadden the heart at the same time.

"Cyborg She"
Love That Transcends the Past, The Present and The Future!

directed by Kwak Jae-Young ~ 'My Sassy Girl'
14
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
A modern classic, Miyazaki's epic masterpiece.
"You cannot alter your fate, but you can rise and meet it"
15
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West)
"People scare better when the're dying"
Monumental Film Making,
Sergio Leone's Greatest Achievement.
The greatest western of them all
16
The 10th Kingdom 2002,  Unrated)
The 10th Kingdom
One Of The Greats.
A heart-warming & magical story.
Absolutely Fabulous.
17
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot)
Superb story in a brutal package.
18
Murder by Death 1976,  PG)
19
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
Amazing Film; Excellent Cast.
Kung fu heaven*
20
Castle in the Sky 1989,  PG)
Castle in the Sky
Superb, moving, literally awe inspiring work.
Another Masterpiece by the Master Miyazaki.
21
The Quiet Family 1998,  Unrated)
The Quiet Family
Hilarious!
The family that slays together...
22
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love)
Brilliance - Incredibly moving, with extraordinary cinematography - Staggeringly Beautiful*
23
The Twilight Samurai (Tasogare Seibei) 2002,  Unrated)
24
Versus 2000,  R)
Versus
Shows just what can be done, with little money - ha ha ha
* BOOM *
25
I'm Not Scared 2004,  R)
26
When the Last Sword Is Drawn (Mibu gishi den) 2003,  Unrated)
When the Last Sword Is Drawn (Mibu gishi den)
ABSOLUTELY BEAUTIFUL MOVIE!! What else can I say?
Sheer class.
27
Il Postino (The Postman) 1994,  PG)
Il Postino (The Postman)
"Your smile spreads like a butterfly"
How poetry can change your life*
Profoundly uplifting, mesmerising.
Very beautiful & very sad.
28
Vampire Effect (Chin gei bin) (The Twins Effect) 2003,  R)
Vampire Effect (Chin gei bin) (The Twins Effect)
East meets West with astounding impact!, a movie with bite!!
29
Baramui Fighter (Fighter in the Wind) 2004,  PG)
Baramui Fighter (Fighter in the Wind)
Tells the story of the late Masatatsu Oyama. (The founder of Korea's Kyukushin-kai Karate). Oyama earned his reputation as a Karate master that tested his powers by taking fights to all the Japanese masters and beating them all.
30
Azumi 2003,  Unrated)
Azumi
Azumi - Goddess of Assassins.
Cuts the heads off the competition.
31
Last Life in the Universe 2003,  R)
Last Life in the Universe
A Japanese man living in Bangkok is a suicidal but organised person who keeps everything neat and tidy with his books stacked and categorised. He meets, by chance, a Thai woman who is the complete opposite. She smokes pot, is untidy and acts like a slob. Surprisingly the two get on very well and gradually more is revealed about this strange man.
32
Natural City 2003,  R)
Natural City
To date, probably the most beautiful looking AND most vapid Korean science fiction film,
A Wonderful, haunting, heartbreaking SF masterpiece
33
Tsotsi (Thug) 2005,  R)
34
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
35
Nowhere to Hide 1999,  R)
36
The Legend of Hell House 1973,  PG)
37
Returner (Ritana) 2002,  R)
38
Dancer in the Dark 2000,  R)
39
Dead End 2003,  R)
40
V for Vendetta 2006,  R)
41
Mystery Train 1989,  R)
42
Scorched 2002,  PG-13)
43
Chinese Odyssey 2002 2002,  Unrated)
44
Taegukgi hwinalrimyeo (Brotherhood) (Tae Guk Gi: The Brotherhood of War) 2004,  R)
Taegukgi hwinalrimyeo (Brotherhood) (Tae Guk Gi: The Brotherhood of War)
An epic war film of great emotional depth and complexity.

- Heart-breaking brilliance -
A must see film for everyone !! truly remarkable piece of work, this has it all. Excellent story, excellent acting, amazing battle scenes. THIS FILM WILL BLOW YOU AWAY, it's that good.

A war movie on a personal level*
45
Nobody Knows (Dare mo shiranai) 2004,  PG-13)
46
Sleuth 1972,  PG)
47
Chocolat 2000,  PG-13)
48
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
49
JSA: Joint Security Area (Gongdong gyeongbi guyeok JSA) 2002,  Unrated)
50
Kiki's Delivery Service 1989,  G)
51
Musa (The Warriors) (Musa the Warrior) 2001,  R)
52
The Secret in Their Eyes (El Secreto de Sus Ojos) 2009,  R)
53
North Face (Nordwand) 2008,  Unrated)
54
Mulan (Hua Mulan) 2009,  Unrated)
55
Ip Man 2010,  R)
56
Okuribito (Departures) 2008,  PG-13)
57
Midnight Express 1978,  R)
58
The Sword with No Name (Bool-kkott-cheo-reom na-bi-cheo-reom) 2009,  Unrated)
59
Fong juk (Exiled) 2006,  R)
60
Tokyo Story (Tôkyô monogatari) 1953,  Unrated)
61
The Way of the Gun 2000,  R)
62
Shinobi (Shinobi: Heart Under Blade) 2005,  R)
63
Death Note (Desu nôto) 2006,  Unrated)
64
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2) 2007,  Unrated)
65
Keulraesik (The Classic) 2003,  Unrated)
Keulraesik (The Classic)
One of the finest movies I've ever seen ~ touching, serene and powerfully moving.
- Timeless and Universal, a multi-layered romantic drama that's a winner on all levels.

Perhaps a more romantic and heartbreaking story has never been put on film*

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments