rvik777's Rating
My Rating
1
An incredible movie, one of Mel Gibsons better movies, Plus a movie with as true to history as possible.. Naturally some parts probably not as it happen but it was a movie.. excellent A true based movie That showed the strugles and cruelty of the English Kings back then.. long but, truely awesome!
2
Hitch
2005, PG-13)
This is one of Will Smiths best movies , and Funny, and serious awesome.
Comedy romantic.. excellent movie one all should see.
3
Simply stated excellent, a must see
in all aspects.
4
5
An out standing, movie , that keeps you interested the whole way. !!
6
7
Very good , excellant starting and intriging
8
9
10
11
12
13
14
15
Very interesting, an capture my attention, didn't thnk would like but really likedthis flick
16
17
18
19
20
21
Troy
2004, R)
his movie was well done, and by no means a bore.. must see.. and the fact probably pretty close o actualy what happen .
22
23
24
For Barbara Streisand fans a good movie.
good romantic , decent
25
26
27
If you pay attention, something close to true aspects of what could happen, a very good rendition to possible actual life experiences prelude to.
28
for how sequels go this was and exception, just as good if not better than first.
29
Agood movie actually worth watching over and over :))
30
31
Once again , truer occurrances that are closer to actual responses to how things happen in that time frame of History.. excellent !
32
One of Russel Crows top movies.. excellent the Beginning alone well worth the seeing of the movie.. the rest was simply a bonus..!
33
One of Cosners better films, probably underrated and maybe too long, but movie done s well, you didnt realize its over 3 hours
34
35
A sequel that did as good or better than the first , leaving an opening for another.. which some of us are hoping for.
36
Ron Howard did excellent job directing and the cast did great areally good .. good vs evil good wins!!
37
38
Excellent adaptation , still shows the blunders and stupid responses that missed all the warning signs .. that could have very well saved multiple lives in the beginning.. outstanding movie
39
One of Kevin Cosners top movies... excellent adatation
12 nomiations for emeys and won 7 top flight movie
40
This seems to be the end, ?? very good movie almost as good as first two, yet better.
41
42
43
only draw back is language and the violence
44
Excellent movie for both Antonio and Zeta :(she bieng my favorite ) kinda hard to portay this movie without going overboard.
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
An incredible story.. with excellent plot and filiming top notch movie worth the time to see!
62
Cars
2006, G)
63
Excellent animated movie,
64
65
66
ne of my favorite westerns..
Redfords one of his better movies..though has done many movies
67
68
69
not as good as original walking tall, but, in its own way good
70
xcellent comedy and very entertaining
71
72
73
not as good as first two santa clasue still okay
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
excellent movie Will Smith just keeps getting better and or excellent choice of movies on his part.
84
Very funny and entertaining good for all to see
85
86
87
88
89
90
91
for the time when this movie came out very good, but compared to 300, doesnt stand a chance still very good movie
92
93
94
95
96
awesome, a must see for all!
97
one of segauls better movies
98
99
100
101
102
103
104
105
106
107
Excellent movie and way carried out. Nicolas Cages better films
108
109
110
111
112
113
114
115
116
117
X-Men
2000, PG-13)
118
119
120
must see, so true actual truth
121
122
123
124
125
126
127
128
129
El Cid
2008, Unrated)
great film with Charlton Heston
130
Ben Hur
2003, Unrated)
131
Tank
1984, PG)
132
133
134
135
136
137
138
139
140
141
142
143
144
145
146
147
148
really great music
149
150
151
152
153
154
155
Great comedy, one you ought to see
156
157
158
159
160
161
162
163
164
165
166
167
168
169
170
171
172
173
174
175
176
177
178
a little too long
179
180
181
182
183
184
Bing Crosby and Bob Hope what more need be said along with Dorothy Lamore
185
186
187
188
189
190
191
192
193
194
195
196
one of several Clint Eastwoods Italian Cowboy Flicks, the better of the five
197
198
great classic
199
200
201
202
203
204
205
206
need to see all movies of this one each a little different but, same
207
Harvey
1950, Unrated)
208
209
210
211
212
213
didnt scare me , but excellent
214
215
216
217
218
A very interesting close to home flick, one of Jacks top movies> Awesome actor
219
220
221
222
223
This was a great movie for Rock, and he is proving to be a very good actor. This movie is very good.. and close to true to life.
224
225
226
227
228
229
awesome imagination, must see
230
231
hilarious, and loving
232
233
a movie from the times must see
234
235
Ghost
1990, PG-13)
236
237
great a influx of uptodate music Fantastic
238
239
240
very good movie, openings left for sequels example. Eragons Brother/cousin what happened to
at the end what if anything happen to wicked king and about contuining the battle so on.. good . very good movie!!
241
242
243
244
245
246
247
248
249
250
251
252
253
254
loved it when first came out, still do
255
256
257
258
259
260
261
262
263
264
265
Jaws
1975, PG)
266
267
Titanic
1943, Unrated)
268
269
270
271
272
273
274
275
Breach
2006, PG-13)
276
277
278
279
280
281
282
283
284
285
286
287
288
very good romantic comedy
289
a must see
290
291
292
293
294
Good romantic comedy
295
296
297
A outstanding comedy, along with excellent story line Robin Williams master piece
298
299
300
301
Babel
1999, Unrated)
302
Sean Conery what more be said
303
304
305
One of Robin Williams better movies
306
307
308
309
310
311
312
313
314
315
316
317
318
319
Wesley Snipes very good role for him, one of the less pbulizied flics good bad guy gets it in the end!
320
good low price flic
321
322
323
324
Good comedy with Jack Elam and James Garner
325
Great comedy with James Garner and Jack Elam
326
327
Classic great film of the times with Gregory Peck awesome
328
329
330
sayin Don't need no stinkin badges!! Chuck Norris better , possible lead up to Walker Texas Ranger
331
332
333
334
335
336
337
338
339
340
341
342
343
344
345
346
347
348
349
350
351
352
353
354
355
356
357
358
359
360
361
362
363
364
365
good movie , interesting :))
366
367
368
An all around interesting and well done, except for some the photography, but, for a low budget movie it was better then most that year I do recogmend to one and all.. not full of smut and such.. not bad for younger ages good for all ages
369
370
371
372
373
374
375
376
377
378
379
380
381
382
383
300
2007, R)
384
385
386
387
388
389
390
391
392
393
394
395
396
397
398
399
400
401
402
403
404
405
406
407
408
409
410
411
412
413
414
415
416
Crash
1996, NC-17)
417
418
419
The complete seris if have not seen, dont wait anylonger.. this is a awesome great all the way around. written by a great writter
420
421
422
423
424
good for the time this one came out, now adays fair
425
426
427
428
429
good, but not for faint of heart, one of the closest to actual what happen in Viet Nam that has come out.. !
430
431
432
Titanic
1953, Unrated)
A good flic for the time, but, not very close to actuall. still good
433
Great action, depends on how you like the language part, other then that good, Mel Has done better
434
wI do recogmend to one and all. a must see
435
very good movie, interesting and down to earth true like.
436
437
438
439
440
441
442
443
444
445
446
447
448
449
450
451
452
453
454
455
456
457
458
459
460
461
462
463
464
465
466
467
468
469
470
471
472
473
474
475
Barbara Stiesand so good and funny :)) must see!
476
477
478
479
480
A top movie excellent and tear jerking at times.. !
481
482
483
484
485
486
487
488
489
490
Really good twist to a over done theme very good movie
491
excellen movie to see , classic book, well done
492
how many chains saw massacres are there going to be, a sloopy over run theme
493
494
495
496
497
498
This one was just as good if not better than first national Treasue.. but didnt leave and opening for another sequel awww nutts hahahe !
499
Thougood movie worth seeingght number two was better then first, but very
500
501
this movie seemed better than first one, more of story to go withit all an all excellent movie!!
502
Outstanding, only part unliked was actress change from first two.. excellent movie!! must see!
503
Best Batman ever! got people who didnt like Batman to like this one, best joker ever!! awesome!
504
505
506
Deffinetly a must see! Every song from Abba!! and the way songs used.. got the real meaning from the songs better not having pro sinngers for the actors simply outstanding funny an... this was really awesome and actul close to a could be true !!
507
awesome funny and entertaining loved it!
508
awesome! what more to be said
509
incredible.. great action ans suspence !! awesome !
510
511
512
513
514
515
516
517
518
519
This is a perfect portrait of the misconceptions in people's mind, about religion and faith and on a certain level scare the krap out of me thus making uncomfortable at times. Traitor cannot be watched for entertainment; it's a message film and makes you think about the world!!! No joke!
520
521
522
523
Excellent movies wish there were mre Know cant be like comic books way to many :))
524
very good movie great for famly.. always good to watch anytime