My Favorite Movies


  ruzbehus's Rating My Rating
1
Blue (Trois Couleurs: Bleu) ,  R)
2
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge)
Let's be human!
3
Underground 1995,  Unrated)
Underground
Story of bewilderedness of a nation, a nation just like us!
4
Fight Club 1999,  R)
5
Pulp Fiction 1994,  R)
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
7
The Godfather 1972,  R)
8
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
How have we become monsters?
9
The Matrix 1999,  R)
10
Braveheart 1995,  R)
11
Forrest Gump 1994,  PG-13)
12
Gladiator 2000,  R)
13
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
14
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Narrative of solitude, and Love!
15
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
16
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
I am a singer, a new born talent!
17
The Green Mile 1999,  R)
18
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Let's see how everybody is fucked up!
19
Dogville 2003,  R)
20
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
21
A Very Long Engagement 2004,  R)
A Very Long Engagement
Clarification of a unique happening through different narratives!
22
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) 2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments