My Favorite Movies


  1. ruthiebabe83
  2. Ruth

Ones I can watch again and again.

  ruthiebabe83's Rating My Rating
1
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Perfect, makes me cry buckets. Bizarre and funny. Why Tim Burton is great.
2
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
Far and away one of the best movies ever. Devastating and life affirming, honest and sincere.
3
Miracle on 34th Street 1947,  Unrated)
Miracle on 34th Street
Far, far superior to the remake. Absolutely joyful to watch. Kris Kringle lives!
4
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
Almost perfect. Beautiful to look at, endlessly creative, really, really sad.
5
The Hours 2002,  PG-13)
The Hours
Brilliant performances, depressing but uplifting.
6
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Orlando Bloom can't act, but it doesn't seem to matter - I love it to pieces and have seen it a million times.
7
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
Best. Action movie. Ever. In the timeless early eighties/late nineties tradition.
8
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
Incredibly funny, very sweet, brilliant characters.
9
Withnail and I 1987,  R)
Withnail and I
Brilliant performances, great chemistry between the leads, extremely funny. Drinking game not recommended.
10
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
Funny, sweet, absorbing. I am suspicious of anyone who doesn't at least like it a little bit.
11
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
Romy and Michele's High School Reunion
Completely daft but very funny and totally endearing. Surprisingly surreal.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments