My Favorite Movies


  rustyreub's Rating My Rating
1
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
My favorite film. The film redefined the action-adventure genre. Everything from the acting, direction, story, score, to the characters are pitch perfect. A throwback to the Saturday morning serials that lil Steven and George watched as kids.
Indiana Jones is my fucking hero. Part time teacher, full time relic hunter/archeologist/adventure seeker.
This movie has it all... Dark scary jungles and rainforests, double crossing accomplices, mayan temples, gigantic tarantulas, booby traps, bottomless pits, poison darts, giant rolling balls, crazy natives, mad frenchmen and SNAKES!!! ALL IN THE FIRST 20 MINUTES!!!
2
The Usual Suspects 1995,  R)
3
Minority Report 2002,  PG-13)
4
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
5
Jaws 1975,  PG)
6
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
Classic Spielberg escapism. Maybe not as terrifying as his masterpiece of horror, Jaws, or comparable to his other masterpieces Schindler's List, Ryan, ET, Raiders, Color Purple and Minority Report... it still is a fine addition to his resume and one of the most entertaining summer blockbusters of all time.
Best FX of all time, however... No one can deny that fact.
7
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
8
Vanilla Sky 2001,  R)
9
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
10
The Insider 1999,  R)
11
L.A. Confidential 1997,  R)
12
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Despite its glaring flaws (silly dialogues, bloated running time), Cameron's spectacular direction and expert utilization of the ground-breaking effects work, and the performances of DiCaprio and Winslet help keep this flick afloat. It may not be one of the greatest movies of all time, or even the best movie of its year, but it remains one of my fondest childhood movie-going experiences and a watershed moment in film history. Good shit.
13
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Very good Swords and Sandals epic by Ridley Scott who really brings the savagery and power of the Roman Empire to life.
Russell Crowe and Joaquin Phoenix are great as protagonist and antognist.
RUSSELL CROWE SHOULD NOT HAVE WON THE OSCAR!!!!!
14
The Matrix 1999,  R)
15
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
16
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
17
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
18
American History X 1998,  R)
19
A Clockwork Orange 1971,  R)
20
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
21
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
22
Back to the Future 1985,  PG)
23
Batman Begins 2005,  PG-13)
24
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
Sensational performance by DiCaprio in a pretty good film.
25
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
Will go down as a classic. Featuring phenomenal Oscar winning direction by Ang Lee, stunning cinematography, a touching score and a career-defining Oscar nominated performance by the Heath Ledger. His recent death will only immortalize his performance in this film. Despite the sometimes "tough-to-handle" subject matter, the film is handled supremely well and the resulting work is one of the finest films of the decade. Not to be missed.
RIP Heath.
26
Casino Royale 2006,  PG-13)
27
Clerks 1994,  R)
28
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
One of the greatest action films ever. Bruce Willis has never been better. Alan Rickman creates one of the greatest movie villins of all time with Hans Gruber and ofcourse Yipi Ki Yay Motherfucker!
29
Aladdin 1992,  G)
30
Dogma 1999,  R)
31
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
32
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
33
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Easily among the finest films of the decade featuring a career best performance from Jim Carrey and another beautiful Oscar nominated performance from Kate Winslet. Charlie Kaufman is simply a genius... He deserved the Oscar for his brilliant, mind fuck of a screenplay. Eternal Sunshine will also probably go down as one of the best and strangest romances' to hit the big screen. I love this movie. To top that feeling, I received it as a Birthday gift from someone I love! How perfect is that!?
34
Fight Club 1999,  R)
35
Finding Nemo 2003,  G)
36
Forrest Gump 1994,  PG-13)
37
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
38
Home Alone 1990,  PG)
39
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
Ahhh... One of the first movies I ever saw on the big screen. When they invented the metroplex with those gigantic screens, they truly had this film in mind. It has to be watched on the big screen to be enjoyed. A pure guilty pleasure to this day.
40
Interview with the Vampire 1994,  R)
41
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
42
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
43
King Kong 2005,  PG-13)
44
Kingdom of Heaven 2005,  R)
45
Meet the Parents 2000,  PG-13)
46
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
The film that resurrected the swashbuckling genre and made Pirates cool again.
With Capt. Jack Sparrow, Johnny Depp gave birth to one of cinema's most hilarious, entertaining and popular characters. Depp portrays comedy, wit, flamboyance, idiocy, and originality all at once without sacrificing the quality of the film.

Geoffrey Rush also deserves mention as Depp's foe by unleashing dark yet comic viliany.

Great action sets, locations, an interetsting story, topped by career defining performances by Depp and Rush make this film a must see.
47
Seven (Se7en) 1995,  R)
48
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
49
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
50
The Godfather 1972,  R)
51
The Godfather, Part II 1974,  R)
52
The Incredibles 2004,  PG)
53
The Lion King 1994,  G)
54
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
55
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
56
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
57
The Mummy 1999,  PG-13)
58
The Prestige 2006,  PG-13)
59
The Ring 2002,  PG-13)
60
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
61
The Shining 1980,  R)
62
The Silence of the Lambs 1991,  R)
63
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
A true classic. Includes arguably the most talked about twist ending in the history of films, next to THE EMPIRE STRIKES BACK (1980), PLANET OF THE APES (1968) and THE USUAL SUSPECTS (1995).
Shyamalan's best film. Hopefully THE HAPPENING will be a return to form.
64
The Terminator 1984,  R)
65
Toy Story 2 1999,  G)
66
Toy Story 1995,  G)
67
V for Vendetta 2006,  R)
68
War of the Worlds 2005,  PG-13)
69
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
70
Zoolander 2001,  PG-13)
71
Born on the Fourth of July 1989,  R)
72
Collateral 2004,  R)
73
Mission Impossible 1996,  PG-13)
74
A Few Good Men 1992,  R)
75
Risky Business 1983,  R)
76
Magnolia 1999,  R)
77
Rain Man 1988,  R)
78
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
Blade Runner is a masterpiece. You can't get a better science fiction film than this. Probably the most influential science fiction film, in terms of style, and mood. What is human? or what defines being human? And what is our society heading towards. As the years fly by, the world starts to get more and more like the Los Angeles seen in Blade Runner.
79
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
80
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
With The Dark Knight, comic book adaptations have a new benchmark to aspire to. To say that this film is the best superhero comic-book movie is not only an understatement, but an insult to the film. It can be seriously argued that The Dark Knight is the first superhero comic book adaptation that can be respected as a serious motion picture rather than disposable summer blockbuster fare. Instead of comparing the film to movies like Spider-Man 2, Iron Man or X2 (all very strong pieces of film-making on their own), it should be analyzed with Michael Mann's Heat or Martin Scorsese's The Departed - modern crime epics with serious themes, and characters. The Dark Knight is very similar to those films in the way it tackles fear, ethics, the concept of what makes a hero different from a villain, and how far people would go to save themselves. This Gotham City exists in a real world and suffers from the same problems one would associate with real world metropolises.
Since the advent of Batman in Gotham (envisioned in Nolanâs prequel Batman Begins), crime has taken a steep dive. Alongside Lt. Jim Gordon (Gary Oldman) and newly appointed District Attorney Harvey Dent (Aaron Eckhart) Batman has almost single-handedly cleansed the streets - that is, until the mobsters, in their desperation, decide to turn to a mysterious, mass-murdering, psychopathic criminal for help, known to all only as The Joker (Heath Ledger). With the rise of the Joker come anarchy, chaos and the instillation of fear among the residents of Gotham with the Joker killing off important city officials every day the Batman doesn't reveal his identity.
Heath Ledger's performance as the Joker is everything you've heard. It's a magnificent performance. Every time the Joker is on screen, he elevates the film to its zenith with his snarl-like voice, physical twitches, and most noticeably, flapping snake-like tongue. The performance is at once terrifying, creepy, bizarre, brilliant and iconic. This performance will cement his legend in the hearts and eyes of everyone who watches the film.
Christian Bale more of less owns the role of Bruce Wayne/Batman making it his own. He perfectly balances Bruce Wayne's doubt, insecurities and loneliness with Batmanâs detective and physical abilities.
Both Aaron Eckhart and Gary Oldman bring their A game to the roles of Harvey Dent and Jim Gordon respectively. Eckhart, is very impressive as Ledger as Gotham's white knight whose eventual downfall and conversion into the villainous Two-Face is widely known. Maggie Gyllenhaal who replaces Katie Holmes is fine as Rachel, the woman torn between Bruce Wayne and Dent. Oscar winners Michael Caine and Morgan Freeman both bring much needed weight to their supporting roles.
Action sequences are all ace with the highlight being a freeway chase sequence involving the Bat Mobile, the new stunning Bat Pod, an 18-wheeler, an armored vehicle and a bunch of disposable police cars. Cinematography, Editing, Sound and Make-up work are all Oscar worthy.
The Dark Knight, simply put, is a transcendent experience - A revolution of film-making that can only be compared to capturing lightning in a bottle. It is a picture so well conceived, written and directed that it warrants to be placed alongside the greatest crime films of all time. I am pretty much convinced that no future comic book film will ever scale the heights that this film sits perched on. For decades, film buffs and historians will look upon this film as a benchmark in its genre. A flat-out masterpiece.

PS. The IMAX Experience is the only way to truly appreciate this film.
81
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
One of the most inspiring films ever and the best depiction of friendship.
82
Apocalypse Now 1979,  R)
83
JFK 1992,  R)
84
Almost Famous 2000,  R)
85
Raging Bull 1980,  R)
Raging Bull
Deniro gives probably the best acting performance in history.
86
Jerry Maguire 1996,  R)
87
The Departed 2006,  R)
The Departed
Scorsese has made better films but none as entertaining, tense and well written as The Departed. Adapted from the Hong Kong thriller Infernal Affairs, The Departed ups the characters, plot and screen time. Scorsese infuses his trademarks in the film making it one of his best efforts. He deservedly took home the Oscar for his work here.
Kudos to DiCaprio for giving the finest performance of his career here. Damon also excels in a much harder role. Walhberg steals every scene he is in and Nicholson is Nicholson... Scenery chewing.
88
Children of Men 2006,  R)
89
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Tarantino's finest. There will never be a film as gripping, hilarious, violent, brutal and original as Pulp Fiction.

Won the Palm D'Ore at the 1994 Cannes Film Festival.
90
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
Another Spielberg classic. This one raised the bar for the war film which was otherwise seen from the general's POV. The GI's POV truly gives us a glimpse of the "Greatest Generation."

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments