Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. rusty13252
  2. Rusty

Give list a short description

  rusty13252's Rating My Rating
1
The Warriors 1979,  R)
The Warriors
best movie ever.
2
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
best western ever made.and the real town is'nt bad either.
3
Kiss Meets the Phantom of the Park 1978,  G)
4
Purgatory 1999,  Unrated)
Purgatory
a good western only if it had better actors.
5
Revenge of the Nerds 1984,  R)
Revenge of the Nerds
a funny 80's comedy filmed here in tucson.
6
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
bruce cambell enough said.
7
They Live 1988,  R)
8
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
9
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
10
Can't Buy Me Love 1987,  PG-13)
Can't Buy Me Love
another great 80's movie fimed in tucson.
11
Just One of the Guys 1985,  PG-13)
12
Angel and the Badman 1947,  Unrated)
13
The Sons of Katie Elder 1965,  PG)
14
Stagecoach 1939,  Unrated)
15
The War Wagon 1967,  Unrated)
16
The Man Who Shot Liberty Valance 1962,  Unrated)
17
Brigadoon 1954,  G)
Brigadoon
great fantasy weres my brigadoon.
18
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
heath rip.
19
McLintock! 1963,  Unrated)
20
Big Jake 1971,  PG-13)
21
The Quiet Man 1952,  Unrated)
22
Pork Chop Hill 1959,  Unrated)
23
We Were Soldiers 2002,  R)
24
Sands of Iwo Jima 1949,  Unrated)
25
The Siege of Firebase Gloria 1989,  R)
The Siege of Firebase Gloria
great movie
26
The Magnificent Seven 1960,  R)
27
Westworld 1973,  PG)
28
Father Goose 1964,  Unrated)
29
The War of the Worlds 1953,  G)
30
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
31
Gung Ho!: The Story of Carlson's Makin Island Raiders 1943,  Unrated)
32
The Waterboy 1998,  PG-13)
The Waterboy
adams best.
33
Encino Man 1992,  PG)
34
BASEketball 1998,  R)
35
The Final Countdown 1980,  PG)
36
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
37
The Cheyenne Social Club 1970,  PG)
38
Lionheart (Wrong Bet) (A.W.O.L.: Absent Without Leave) 1990,  R)
39
It's a Wonderful Life 1946,  G)
40
Desert Heat (Inferno) 1998,  R)
41
The Philadelphia Experiment 1984,  PG)
42
Scrooge (A Christmas Carol) 1951,  Unrated)
43
Trick or Treat 1986,  R)
Trick or Treat
ozzy and gene.rule
44
Shocker 1989,  R)
Shocker
horace pinker rocks.lol
45
Weird Science 1985,  PG-13)
46
My Science Project 1985,  PG)
47
Heart and Souls 1993,  PG-13)
48
Streets of Fire 1984,  PG)
49
Sixteen Candles 1984,  PG)
50
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
51
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
52
The Breakfast Club 1985,  R)
53
The Fighting Kentuckian 1949,  Unrated)
54
Back to the Future 1985,  PG)
55
Back to the Future Part III 1990,  PG)
56
Back to the Future Part II 1989,  PG)
57
Spartacus 1960,  PG-13)
58
Little Nicky 2000,  PG-13)
59
Youngblood 1986,  R)
60
Old School 2003,  R)
61
The Postman 1997,  PG-13)
62
Timecop 1994,  R)
63
Wyatt Earp 1994,  PG-13)
64
The Vikings 1958,  Unrated)
65
Man Without a Star 1955,  Unrated)
66
Shallow Hal 2001,  PG-13)
67
Joe Dirt 2001,  PG-13)
68
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
69
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
70
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
71
Billy Madison 1995,  PG-13)
72
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
73
50 First Dates 2004,  PG-13)
74
Hiding Out 1987,  PG-13)
75
Platoon 1986,  R)
76
Tora! Tora! Tora! 1970,  G)
77
Up in Smoke 1978,  R)
78
Cheech & Chong's Next Movie 1980,  R)
79
Cheech and Chong's Nice Dreams 1981,  R)
80
Cheech and Chong's Still Smokin' 1983,  R)
81
The Delicate Delinquent 1956,  Unrated)
82
The Errand Boy 1961,  Unrated)
83
The Stooge 1952,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments