My Favorite Movies


  rushinaround's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
2
Gladiator 2000,  R)
3
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
4
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
5
Corrina, Corrina 1994,  PG)
6
Anne of Green Gables 1985,  G)
7
Schindler's List 1993,  R)
8
The King and I 1956,  G)
9
The Parent Trap 1961,  G)
10
Newsies 1992,  PG)
11
Singin' in the Rain 1952,  G)
12
It's a Wonderful Life 1946,  G)
13
The Passion of the Christ 2004,  R)
14
The Fox and the Hound 1981,  G)
15
A Christmas Story 1983,  PG)
16
Clueless 1995,  PG-13)
17
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
18
Grease 1978,  PG)
19
The Wizard of Oz 1939,  G)
20
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
21
The Lion King 1994,  G)
22
Beauty and the Beast 1991,  G)
23
Remember the Titans 2000,  PG)
24
Elf 2003,  PG)
25
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
26
Cinderella 1950,  G)
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
29
Home Alone 1990,  PG)
30
Shrek 2001,  PG)
31
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
32
The Breakfast Club 1985,  R)
33
Aladdin 1992,  G)
34
Walk the Line 2005,  PG-13)
35
The Sound of Music 1965,  G)
36
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
37
Toy Story 1995,  G)
38
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
39
Mulan 1998,  G)
40
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
41
She's the Man 2006,  PG-13)
42
Monsters, Inc. 2001,  G)
43
Aladdin 2002,  G)
44
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
45
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
46
The Incredibles 2004,  PG)
47
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
48
Evan Almighty 2007,  PG)
49
Hairspray 2007,  PG)
50
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
51
About a Boy 2002,  PG-13)
52
Mean Girls 2004,  PG-13)
53
Braveheart 1995,  R)
54
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
55
Mr. Holland's Opus 1995,  PG)
56
Calamity Jane 1953,  G)
57
Freaky Friday 1976,  G)
58
Gone With the Wind 1939,  G)
59
Pride and Prejudice 2005,  PG)
60
Father of the Bride 1991,  PG)
61
My Girl 1991,  PG)
62
Dreamer: Inspired by a True Story 2005,  PG)
63
Holes 2003,  PG)
64
Mary Poppins 1964,  G)
65
Red Eye 2005,  PG-13)
66
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
67
The Village 2004,  PG-13)
68
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
69
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
70
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
71
Signs 2002,  PG-13)
72
The Princess Diaries 2001,  G)
73
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
74
Forrest Gump 1994,  PG-13)
75
Lady and the Tramp 1955,  G)
76
Cool Runnings 1993,  PG)
77
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
78
Freaky Friday 2003,  PG)
79
Sister Act 1992,  PG)
80
The Little Mermaid 1989,  G)
81
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
82
V for Vendetta 2006,  R)
83
Legally Blonde 2001,  PG-13)
84
National Treasure 2004,  PG)
85
Lady in the Water 2006,  PG-13)
86
Night at the Museum 2006,  PG)
87
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
88
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
89
Love Actually 2003,  R)
90
Shrek 2 2004,  PG)
91
Joan of Arc 1999,  Unrated)
92
Pillow Talk 1959,  Unrated)
93
Return to Snowy River 1988,  PG)
94
Hoosiers 1989,  PG)
95
The Man from Snowy River 1982,  PG)
96
The Little Princess 1939,  G)
97
Jesus of Nazareth ,  Unrated)
98
The Fighting Temptations 2003,  PG-13)
99
Stand and Deliver 1988,  PG)
100
The Cider House Rules 1999,  PG-13)
101
Fiddler on the Roof 1971,  G)
102
End of the Spear 2005,  PG-13)
103
The Jerk 1979,  R)
104
Camelot 1967,  G)
105
Brian's Song 1971,  G)
106
Jailhouse Rock 1957,  Unrated)
107
Hangman's Curse 2003,  PG-13)
108
White Christmas 1954,  Unrated)
109
Love Me Tender 1956,  Unrated)
110
Iron Will 1994,  PG)
111
Radio 2003,  PG)
112
I Am Sam 2001,  PG-13)
113
The Pianist 2002,  R)
114
Patch Adams 1998,  PG-13)
115
The Ten Commandments 1956,  G)
116
Annie 1999,  Unrated)
117
Charlotte's Web 1973,  G)
118
The Aristocats 1970,  G)
119
What About Bob? 1991,  PG)
120
Oliver & Company 1988,  G)
121
Steel Magnolias 1989,  PG)
122
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
123
That Thing You Do! 1996,  PG)
124
Homeward Bound - The Incredible Journey 1993,  G)
125
Secondhand Lions 2003,  PG)
126
Blades of Glory 2007,  PG-13)
127
Take the Lead 2006,  PG-13)
128
An American Tail 1986,  G)
129
While You Were Sleeping 1995,  PG)
130
Girl, Interrupted 1999,  R)
131
16 Blocks 2006,  PG-13)
132
Fly Away Home 1996,  PG)
133
The Rocketeer 1991,  PG)
134
Little Women 1994,  PG)
135
Crash 2005,  R)
136
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
137
A League of Their Own 1992,  PG)
138
Bring It On 2000,  PG-13)
139
The Patriot 2000,  R)
140
The Land Before Time 1988,  G)
141
Chitty Chitty Bang Bang 1968,  G)
142
The Ringer 2005,  PG-13)
143
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
144
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
145
Peter Pan 1953,  G)
146
Fever Pitch (The Perfect Catch) 2005,  PG-13)
147
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
148
Stick It 2006,  PG)
149
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
150
RV 2006,  PG)
151
3 Ninjas 1992,  PG)
152
The Mighty Ducks 1992,  PG)
153
Dumbo 1941,  G)
154
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
155
Speed 1994,  R)
156
Toy Story 2 1999,  G)
157
Click 2006,  PG-13)
158
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
159
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
160
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
161
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
162
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
163
Bambi 1942,  G)
164
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
165
Hook 1991,  PG)
166
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
167
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
168
The Mummy 1999,  PG-13)
169
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
170
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
171
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
172
Anastasia 1997,  G)
173
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
174
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
175
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
176
101 Dalmatians 1961,  G)
177
The Hot Chick 2002,  PG-13)
178
Ice Age 2002,  PG)
179
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
180
A Bug's Life 1998,  G)
181
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
182
Alice in Wonderland 1951,  G)
183
The Parent Trap 1998,  PG)
184
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
185
The Mask 1994,  PG-13)
186
Wayne's World 1992,  PG-13)
187
101 Dalmatians 1996,  G)
188
Over the Hedge 2006,  PG)
189
Pocahontas 1996,  G)
190
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
191
Sleeping Beauty 1959,  G)
192
Twister 1996,  PG-13)
193
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
194
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
195
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
196
Babe 1995,  G)
197
Finding Nemo 2003,  G)
198
Hitch 2005,  PG-13)
199
Spider-Man 2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments